Změna ročních období je skvělou příležitostí, jak pročistit svůj šatník a zaměřit se na kvalitu, nikoliv kvantitu. Minimalistický přístup ti pomůže zredukovat chaos a lépe se připravit na chladné měsíce. V článku se dozvíš, jak efektivně protřídit oblečení, vybrat základní kousky a vytvořit stylové a praktické outfity pro zimní období.
Pokud se chystáš vytřídit svůj šatník, ale nevíš, kde začít, mám pro tebe pár jednoduchých tipů, které sama používám, abych si proces co nejvíce zjednodušila.
Pokud se chystáš na opravdový „deep cleaning“, začni tím, že celý šatník úplně vyprázdníš. Tím získáš jasný přehled o tom, kolik oblečení ve skutečnosti vlastníš, a možná narazíš na kousky, na které jsi už úplně zapomněla.
Osobně si oblečení vždy rozdělím do tří kategorií: prodat, darovat a nechat. Tento způsob je pro mě nejjednodušší, jak si efektivně vytřídit šatník a určit, co s jednotlivými kousky udělám. Do kategorie „darovat“ dávám jednoduché kousky, které jsou hodně nošené a neprodaly by se. K prodeji vybírám kousky, které jsou v dobrém až výborném stavu, tolik jsem je nenosila, nebo jsou zkrátka ve skvělém stavu.
Na toto pravidlo jsem velmi přísná, protože mi to výrazně zrychlilo proces redukování šatníku. Když váhám nebo mám sentimentální vazbu k nějakému kousku, položím si tuto otázku.
Své kvalitní a „capsule“ kousky totiž nosím skoro denně, zatímco ty méně kvalitní často neunosím vůbec nebo jen málokrát. Tato otázka mi pomáhá překonat emoční vazby a usnadňuje mi zbavit se zbytečného nenošeného oblečení, aniž by mi u toho ukápla slza.
Čím jsem starší, tím více dbám na kvalitu daných kousků. Letos jsem se dokonce rozhodla transformovat svůj šatník a postupně nahrazovat své nošené kousky, které nejsou až tak kvalitní, za podobné kousky, ale kvalitní! Přes zimu jde hlavně o svetry, trička s dlouhým rukávem, roláky nebo kabáty a bundy.
Přes zimu je za mě důležité, aby člověk měl alespoň jeden kvalitní kousek od každého, protože nekvalitní složení kabátu tě v zimě úplně nezahřeje.
Jaký materiál vyhledávat?
U triček jednoznačně bavlnu, bambusovou viskózu nebo trička s příměsí vlny. U svetrů dávám přednost materiálům jako vlna, kašmír nebo alpaka. Kabáty mám kvalitní dva – hnědý a černý, oba jsou z vlny s příměsí kašmíru. Tyto materiály jsou nejen pohodlné a odolné na zimu, ale hlavně zahřejou a vydrží roky! Money well spent.
Není nad to mít přehled a pořádek v oblečení. Nejenže ti oblečení déle vydrží, ale také se ti nestane, že by se ti některý kousek ztratil nebo bys na něj zapomněl*a. Proto je důležité postupně udržovat pořádek a mít v šatníku systém. Postupný úklid zabrání hromadění zbytečných věcí a usnadní ti každodenní výběr oblečení.
Co mi hodně zjednodušilo organizaci a redukci mého šatníku, je mít ho rozdělený na roční období. U mě to funguje jen na zimu a léto. Jakmile skončí léto, všechny letní topy a halenky vyměňuji za roláky a trička s dlouhým rukávem, stejně tak lehké bundičky za teplejší kabáty. Všechny kousky, které v daném období nenosím, dávám do tašky nebo krabice a schovávám mimo svůj šatník. Tímto způsobem si udržím přehlednost a snadněji vybírám oblečení, které je aktuálně vhodné pro dané počasí.
Tento systém může také zahrnovat pravidelné třídění oblečení, aby ses zbavil*a kousků, které už nenosíš, a využití úložných prostorů pro uložení sezónního oblečení, což ti pomůže ušetřit místo a zjednodušit každodenní rozhodování při výběru outfitu.