Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Žijeme ve falešné demokracii.
Proč v Srbsku probíhají masivní studentské protesty?

Srbskem v posledních týdnech otřásají velké protesty studentstva, které vyvolal kolaps betonového přístřešku na nádraží města Novi Sad. Proč kvůli tomu Srbové požadují celkovou politickou reformu?

Přístřešek v Novem Sadu spadl 1. listopadu a zabil celkem 15 lidí včetně dětí. Kolaps protestující přikládají korupci a problémům ve stavebnictví, za které podle nich může populistická a autokratická vláda prezidenta Aleksandara Vučiće, která byla při rekonstrukci nádraží nedbalá.

Incident proto vyvolal rozsáhlé protesty, které kritizují celkovou politickou situaci Srbska a taky způsob, kterým zahraniční i místní média o tragédii (ne)informovala.

Protestuje hlavně studentstvo

Demonstrace vedou mladí lidé z univerzit, kteří během prosince obsadili prostor před státní televizí RTS, která odvysílala výroky prezidenta, podle něhož jsou protestující placení Západem a mají svrhnout srbskou vládu.

Studenti a studentky zablokovali 62 z 80 srbských univerzit a protestovali i na Silvestra v Bělehradě a jiných městech. Od 23:52 drželi 15 minut ticha na uctění obětí nehody z Noveho Sadu. Velkým symbolem protestů je slogan There is No New Year — You Still Owe Us for the Old One a červené obtisky rukou, které představují krev na rukou vlády.

Jak to vypadá přímo na místě?

V médiích se moc informací neobjevuje a místní vláda protesty popírá. Jeden student ze Srbska (který si přál zůstat anonymní) pro Heyfomo ale popsal, jak přesně to v zemi momentálně vypadá.

„Nespokojenost srbské společnosti není nic nového. Naše tyranská vláda cenzuruje hlavní mediální kanály a opozice ani nemá šanci na debaty,“
uvedl.

O protestech uvedl, že se jedná o decetralizovanou organizaci bez jakéhokoliv vedení, jelikož zahrnuje spoustu studentů, a právě proto je hnutí těžké potlačit. Protestující navíc podporuje spousta lidí, kteří jim nosí jídlo, pití, deky a další potřebné věci.

Většinou se demonstrace odehrávají v pátek, jelikož ten den došlo ke kolapsu, a to už od 1. listopadu. Mezi 11:52 a 12:07 se na 15 minut blokují silnice - je to minuta za každou oběť.

I když jsou protesty ze strany studentstva pokojné, neobejdou se bez násilí. To mají na svědomí zastánci vlády, ale i policie a podle slov srbského studenta také „agenti v civilu, kteří rozdmýchávají problémy v klidných protestech, aby mohli lidi zatýkat“. Do davů dokonce několikrát najela auta a několik lidí bylo zatčeno.

„V nedávném kolapsu stanice zemřelo 15 lidí a stalo se to kvůli nedostatečné kompetenci lidí ve vládních pozicích. Dokumenty o rekonstrukci stanice jsou utajené včetně informací o financích nebo lidech, kteří na tom pracovali. Máme ale právo je vidět,“
uvedl student, který si přál zůstat v anonymitě.

Jaké jsou požadavky studentstva?

Jedním z hlavních požadavků je zveřejnění dokumentů o rekonstrukci nádraží, což už vláda částečně udělala, její média ale několikrát sdělila, že splnila i všechny další požadavky, což není pravda. Někteří politici už sice rezignovali, požadovala to po nich ale opozice, nikoliv studenti a studentky.

Kromě dokumentace se jedná také o:

  • Zrušení obvinění proti zatčeným nebo zadrženým studentům na protestech.
  • Podání trestního oznámení ze strany Ministerstva vnitra na osoby, které fyzicky napadly studenty a profesory.
  • Potvrzení totožnosti výše uvedených osob a jejich další trestně právní stíhání příslušnými institucemi. V případě zjištění, že některá z těchto osob vykonává veřejnou funkci, žádají studenti o její odvolání.
  • Navýšení alokace prostředků pro státní fakulty o 20 procent.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.