Japonské ženy se o svém potratu nemohou rozhodovat samy a potřebují souhlas partnera. Podle kritiků se jedná o problém priorit muži dominovaného parlamentu.
Zatímco v USA stále zuří debata o zrušení rozsudku Roe vs. Wade z roku 1973, v Japonsku se rozvíjí diskuze ohledně legalizace takzvaných lékařsky vyvolaných potratů.
V květnu totiž řekl japonský vysoký úředník ministerstva zdravotnictví parlamentu, že je vše konečně připraveno ke schválení potratové pilulky vyrobené britskou farmaceutickou společností Linepharma International. Zároveň ale také řekl, že ženy budou stále muset „získat souhlas svého partnera“, než jim budou moci být pilulky podány. Zmíněné ustanovení označili pro-choice aktivisté za patriarchální a zastaralé.
V mnoha evropských zemích je potratová pilulka nyní nejběžnější formou ukončení těhotenství – tvoří více než 90 % potratů ve Švédsku a kolem 70 % ve Skotsku. Japonsko, země se špatnými výsledky v oblasti genderové rovnosti, má za sebou ale historii extrémně pomalého schvalování léků souvisejících s reprodukčním zdravím žen.
Podle japonského zákona o ochraně matek z roku 1948 je již vyžadován souhlas pro chirurgické potraty. Japonsko, kde bylo v roce 2020 provedeno 145 000 chirurgických potratů, je jednou z pouhých 11 zemí, které k potratům vyžadují souhlas třetí strany, a to navzdory výzvám Světové zdravotnické organizace a Výboru OSN pro odstranění diskriminace žen k ukončení této praxe.