Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Zemřel Michail Gorbačov, muž, kterému alespoň trochu vděčíme za svobodu

Svět obletěla v úterý večer náhlá zpráva. V 91 letech zemřel Michail Gorbačov, reformátor ruské politiky a strůjce perestrojky.

„Když byl u moci v Sovětským svazu Gorby, jeli jsme jednou s klukama na výlet na Šumavu. Po cestě domů jsme si koupili v obchodě jeho placku. Do té doby jsme si nikdy nemysleli, že bysme jednou mohli na hrudi nosit Rusa,“ řekl mi dnes ráno můj táta.

Michail Gorbačov. Zdroj: Profimedia

Michail Gorbačov, ač svého času generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu, představuje v historii ruského státu unikát. Unikát snad tím, že na rozdíl od ostatních gensesků neviděl v ostatních státech hrozbu, že do jisté míry ctil státní suverenitu jednotlivých satelitů a že byl i jen kouskem duše férovým chlapem. Takovým, kterému alespoň trochu vděčíme za naši svobodu.

Cesta na vrchol Komunistické strany

Gorbačov, přezdívaný Gorby, se narodil v roce 1931 ve Stavropolu na Kavkazu. Vystudoval práva a v roce 1966 se stal předsedou stavropolské městské organizace KS. Jeho aktivita zaujala na konci 70. let Jurije Andropova, tehdejšího šéfa sovětské tajné služby a budoucího generálního tajemníka. Ten si proto Gorbačova zavolal do Moskvy a v roce 1980 z něj udělal člena politbyra – nejvyššího orgánu komunistické strany.

Zdroj: Profimedia

Po vládě Andropova se generálním tajemníkem stal jen na rok Konstantin Černěnko, který 10. března 1985 zemřel a ve funkci ho nahradil právě Michail Gorbačov. Spolu s jeho příchodem došlo ve vedení strany k dramatickému posunu k mladší generaci, Gorbymu bylo totiž pouhých 54 let a do čela jednotlivých struktur KS začal dosazovat své lidi.

Reformátor Gorbačov

Michail Gorbačov byl umírněným reformátorem. Jeho cílem bylo napravení, oživení a liberalizace strnulého sovětského systému, aniž by ho nějak zásadněji měnil. Protože neměl o reformách jasné představy a jeho politika byla plná rozporů, začala moc centrální vlády slábnout a v Sovětském svazu byl vytvořen prostor pro vznik nejrůznějších hnutí.

Gorbačov byl přesvědčen o tom, že aby došlo k urychlení hospodářského vývoje, je třeba mít svobodnější obyvatelstvo. Jako jednu ze svých nejzásadnějších reforem proto představil glasnosť, která měla za cíl stoprocentně informovat občany o státních aktivitách a například odstranit cenzuru z médií. Tou druhou reformou, za kterou je dodnes Gorbačov opěvován, byla perestrojka, soubor ekonomických a politických změn, které vedly blok k socialistické demokracii.

Oteplení studené války

V zahraniční politice se Gorbačov snažil o oteplení vztahů se Spojenými státy, což se mu také povedlo. Prosazoval politiku kolektivní bezpečnosti a namísto konfrontace věřil ve spolupráci. Spolu s Ronaldem Reaganem prohlubovali vzájemnou důvěru a osobní vztahy, což vedlo k ustálení dosud napjatých vztahů mezi Západem a Východem.

Reagan a Gorbačov. Zdroj: Profimedia

K nejvýznamnějšímu obratu ve vztahu Gorbačovova Sovětského svazu k jednotlivým satelitům došlo v roce 1989. Moskva totiž dospěla k závěru, že socialismus je reformovatelný a že satelity mají právo zvolit si cestu svého dalšího vývoje.

Sociální a politický řád v té či oné zemi se měnil v minulosti a může se měnit i napříště. Je to však výsadní záležitost národů samých a jejich volby. Jakékoliv zasahování do vnitřních záležitostí, jakékoliv pokusy omezit svrchovanost států, jak přátel a spojenců, tak kohokoliv, jsou nepřijatelné.
Michail Gorbačov na zasedání Rady Evropy ve Štrasburku v roce 1989

Skrze demokratizaci politického systému, vznik hnutí a spolků, odstranění cenzury v médiích, reorganizaci strany a zrušení vedoucí role KS, což vedlo k politickému pluralismu, došlo k urychlenému rozpadu Sovětského svazu. Jednotlivé satelity se chopily nabízené moci a jeden po druhém vyhlásily na Sovětském svazu nezávislost.

Michail Gorbačov dovedl Sovětský svaz socialistických republik k zániku. Ač to nebylo primárním cílem, jeho nejisté reformy daly republikám potřebný prostor pro boj za svou samostatnost. I díky tomu u nás mohla proběhnout sametová revoluce s takovým koncem, který už všichni známe.

Ač Rusy neoblíbený, pro mnoho Evropanů je Gorbačov mužem, který nabídl jejich zemi svobodu. Česka (Slovenska) nevyjímaje.