Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: Foto - lajk.iprima.cz

Zeměpis s TikTokerem: Samake zaměnil EU s NATO, pojďme si to vysvětlit

Současnou situaci na Ukrajině sleduje celý svět. Vyjádřit se očividně chtěl i Samuel Samake, který na TikTok nahrál video, kde si ze současné krize dělá srandu. Nejenom, že na tom není nic vtipného, ale navíc ještě zaměnil NATO s Evropskou unií.

"S velkou mocí přichází i velká zodpovědnost" – tak zní jeden z nejslavnějších citátů otce komiksů Stana Leeho. Možná by si to měl uvědomit i TikToker Samuel Samake, který se pokusil na současnou situaci reagovat pomocí TikTok trendu. Bohužel mu to ale moc nevyšlo.

Samake totiž zaměnil ve videu, které už vidělo více než 100 tisíc lidí, Severoatlantickou alianci (NATO) za Evropskou unii. Jak je to tedy správně?

Ruský prezident Vladimir Putin dlouhodobě po Západu požaduje záruky ohledně toho, že se Ukrajina nikdy k Severoatlantické alianci nepřipojí, což je i jeden z hlavních pilířů současné krize. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg totiž už několikrát tyto záruky odmítl potvrdit.

Putin se dlouhodobě vymezuje proti možnosti přijetí Ukrajiny do NATO s tím, že by se jednalo o krok, který by ohrožoval bezpečnost Ruské federace. Severoatlantická aliance je vojenský pakt, který má zajistit bezpečnost všech členských států, a podle jejích pravidel je útok na jednoho člena (v tomto případě by to byla potenciálně Ukrajina) vykládán jako útok na všechny.

USA, které jsou jedním z nejsilnějších členů aliance, navíc tvrdí, že chtějí chránit každý centimetr území Severoatlantické aliance a zachovají Ukrajině podporu právě i v případě ruské invaze. I to je jedním z důvodů, proč se Ukrajina chce dlouhodobě připojit do NATO – bezpečnost.

A jak je to s Evropskou unií a Ukrajinou?

Je pravdou, že Ukrajina chce vstoupit i do EU. Problémem současné situace je ale právě její touha být členem NATO.

Pro vstup do EU je podle posledních průzkumů většinová část ukrajinské populace. Problémem ale je, že unie stanovuje přísné podmínky – a to takové, že každá vstupující země musí být funkční demokracií a právním státem a zároveň mít fungující tržní hospodářství, což podle Evropské unie zatím Ukrajina nesplňuje.

Každopádně v roce 2014 EU s Ukrajinou podepsala asociační dohodu, která má pomáhat rozvoji obchodu a ekonomické spolupráci, a to prostřednictvím otevřeného trhu.

Samake by si tak měl pro příště uvědomit, že před tím, než začne tvořit humor na sociální sítě, je lepší si o problematice něco zjistit.