Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Země Evropské unie chějí zakázat dovoz ukrajinského obilí, poškozuje podle nich domácí pěstitele

Evropská unie na jednotlivé zákazy obratem reagovala s tím, že jsou takové kroky neakceptovatelné a že blok musí postupovat v takových politikách jednotně.

Od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v loňském únoru bylo ukrajinské obilí – komodita, která je pro zemi typická – vyváženo pozemní cestou, jelikož tamní přístavy byly zablokovány. Cesta vedla nejčastěji přes Polsko a směřovala původně do Afriky a na Blízký východ. V tranzitních zemích se ale levné ukrajinské obilí začalo čím dál více dostávat na místní trh a konkurovat tak domácím pěstitelům. Ty si nyní stěžují a požadují po Evropské unii urychlené řešení.

Už minulý týden oznámila polská vláda, že dovoz ukrajinského obilí a dalších potravin zakazuje, načež následovalo se stejným krokem také Slovensko a Maďarsko. Země tak reagovaly na stížnosti svých zemědělců, kteří nejsou schopni levným cenám ukrajinského obilí konkurovat. V některých zásilkách byl navíc údajně nalezen pesticid, který není v Evropské unii povolen a který má negativní vliv na lidské zdraví. Země tak krok obhajovaly jako ochranu zdraví svých občanů.

Evropská unie na jednotlivé zákazy obratem reagovala s tím, že takové kroky jsou neakceptovatelné a že blok musí postupovat v takových politikách jednotně. V reakci na jednotlivé zákazy proto oznámila, že připravuje kompenzace v celkovém objemu 100 milionů eur pro zemědělce z těch zemí, které sousedí s Ukrajinou. Další opatření podle EU budou následovat. K reakci Evropskou unii přitom vyzvalo i Bulharsko a Rumunsko, kde se zemědělci také bouří a hrozí tím, že přijedou protestovat do Bruselu.

Polsko následně v úterý uvedlo, že se mu spolu s Ukrajinou podařilo dosáhnout dohody umožňující obnovení převozu ukrajinského obilí přes zemi. K tomu má dojít v pátek a jednotlivé kamiony s obilím mají být odteď zapečetěny a monitorovány tak, aby se produkt nedostal na polský trh. S obnovením tranzitu následně souhlasilo i Slovensko. I přesto bude však Evropská unie problém jednotně řešit, je totiž stále aktuální.

Podle českého ministra zemědělství Zdeňka Nekuly zatím Česká republika zákaz dovozu ukrajinského obilí nechystá. Bylo by to podle něj v rozporu s podmínkami jednotného trhu Evropské unie i Světové obchodní organizace.