Taky bys občas potřeboval*a, aby den měl víc než 24 hodin? Přiznejme si to – balancovat školu, práci, koníčky, sport, sociální život a ještě si udržet zdravý životní styl není jednoduché. Snadno tak můžeme sklouznout ke špatným návykům.
Za ty dva roky, co žiju v Praze, jsem si musela ujasnit priority a přijmout, že s dynamikou tohohle města nikdy neudržím krok tak, jak bych si přála. Na začátku jsem udělala velkou chybu – snažila jsem se stihnout úplně všechno.
Ale to nevedlo k ničemu dobrému – byla jsem neustále unavená, často nemocná a kvůli nestíhání jsem zbytečně utrácela za jídlo venku. Když jsem si začala uvědomovat, že se nestíhám najíst nebo na jídlo dokonce zapomínám, věděla jsem, že se něco musí rychle změnit.
Řešení pro mě bylo vylepšit svůj time management tak, abych měla čas na snídani, oběd i večeři, a přitom zvládala své povinnosti, péči o sebe, koníčky, kamarády a rodinu – a to všechno bez toho, abych se z toho zhroutila.
Jedna z věcí, která mi usnadnila život a ušetřila spoustu času i kručení v břiše, je plánování jídel na následující týden. Pro mě k tomu slouží poslední den v týdnu, neděle, kdy se zamyslím nad tím, co budu na jídelníček potřebovat, a podle toho pak nakupuji a vařím.
Na snídani nakupuji potraviny, které pokryjí jak sladkou, tak slanou variantu. Osobně střídám ovesnou kaši, jogurt s granolou, smoothie bowls, avokádový chlebík nebo míchaná vajíčka. Je k nim potřeba málo potravin a málo času.
Když nestíhám snídat doma, připravím si den předem overnight oats, které si jednoduše vezmu s sebou do kabelky do školy nebo do práce.
Snídaně by měla tvořit přibližně 25 % denního energetického příjmu, takže je opravdu důležité ji nevynechávat!
Oběd je pro mě nejvíc „tricky“ jídlem, protože spadá do půlky dne, kdy jsem většinou venku a nestíhám se vrátit domů. Oběd by měl být největším jídlem dne a obsahovat všechny důležité živiny. Ideální je mít vyvážený poměr bílkovin (maso, ryby, vejce, tofu, sýr, luštěniny) a sacharidů (rýže, těstoviny, brambory nebo celozrnné pečivo) + zelenina.
U mě se osvědčilo připravovat si jednoduchá jídla, která si mohu snadno vzít s sebou – těstovinové saláty, tortilly nebo sendviče. Ráno je připravím a najíst se můžu kdykoliv během dne. Při přípravě dbám na vyváženost a snadnou přenosnost.
What's in my bag?
a SNACK!
Co jsem se za tu dobu naučila, je nezapomínat na svačinky. I když ráno nemám hlad, vždycky si do kabelky hodím nějaké ovoce – třeba jablko, hrušku nebo banán – a přidám k tomu třeba tyčinku. Tím se vyhnu tomu, že mě v půlce dne přepadne hlad a neutrácím zbytečně v kavárnách/pekárnách.
Pitný režim
Nejlepší investice? Kvalitní láhev na vodu a termo kelímek! Od té doby, co jsem si pořídila svůj vlastní kelímek na kávu a láhev, už nemám potřebu zbytečně utrácet za nápoje.
Nejenže je to financially friendly, ale taky eco-friendly, protože ušetříš přírodu zbytečných PET lahví a jednorázových kelímků.
Co tvé tělo nejvíce miluje, jsou rutiny. Když jsem dostala radu nebýt ve cvičení a pohybu spontánní, rozhodla jsem se ji vyzkoušet a musím říct, že měli pravdu. Stanovit si v týdnu konkrétní dny, kdy člověk ví, že má čas a nebude tolik vyčerpaný ze školy nebo práce a bude mít na pohyb čas, je skvělé.
Tímto způsobem se člověk stane konzistentním a rutinu si postupem času navykne. O to menší je pak pravděpodobnost, že z toho vypadne nebo ji přestane dodržovat.
Každodenní zvyky, jako je chodit pěšky místo jízdy tramvají či metrem, nebo volit schody místo výtahu, jsou malé změny, které vedou k velkým výsledkům. Takové návyky se postupně sčítají a tvoří základ pro lepší životní styl. Tělo ti za to určitě poděkuje!