Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Zapomeň na beauty blogerky, pravou skin care dělají delfíni

Vypadá to, že skincare se kromě beauty blogerek věnují i delfíni, aspoň to teda říkají vědci.

Pleťové vody, cleansery ani bronzery v oceánu nenajdeme, ale i tak to vypadá, že delfíni vynalezli způsob, jak se starat o svou pleť. Vědci totiž pozorováním zjistili, že si tihle podvodní savci léčí kožní problémy otíráním se o některé druhy korálů.

Bioložka Angela Ziltener z Curyšské univerzity dlouhá léta sledovala, jak se delfíni třeli o konkrétní korály v severním Rudém moři poblíž Egypta. S prvním pozorováním přitom začala už před 13 lety.

Rusko nasadilo na základně v Sevastopolu vojenské delfíny

by @_kajina

„Nikdo dříve toto zvláštní delfíní chování nepopsal. Během svého zkoumání jsem ale přišla na to, že přesně vědí, jaké korály mají použít," řekla Ziltener. „Snažila jsem se tak přijít na to, jaký to má důvod."

Ziltener k výzkumu delfínů pomohlo i to, že je potápečkou, a tak mohla zkoumat zvířata přímo pod vodou a trávit s nimi spoustu času. A to i díky tomu, že delfíni v Rudém moři jsou zvyklí na turisty a nejsou plaší.

Čínské hranice hlídají speciálně vycvičené husy. Peking tak chce zastavit šíření koronaviru

by @yanhoechka

Výzkumnice během svého bádání zjistila, že korály, o které se delfíni otírají, vypouští až 17 antioxidačních a antibateriálních látek. „Jsme přesvědčeni, že sliz z korálů slouží k regulaci mikrobiomu delfíní kůže a léčbě infekcí," uvedla univerzita na svém webu.

Korálové útesy také podle zjištění hrají v životě delfínů velkou roli. Podle Ziltener se o ně delfíni otírají mezi spánkem. „Je to skoro, jako by se sprchovali a čistili se, než jdou spát nebo vstávají," řekla bioložka.

Vypadá to tak, že po praktikování sexu pro zábavu a vysoké inteligenci je skincare routine další věc, kterou mají delfíni a lidi společnou.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.