Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Rusko nasadilo na základně v Sevastopolu vojenské delfíny

Rusko na své základně v Černém moři nedaleko poloostrova Krym využívá speciálně cvičené delfíny, kteří mohou odhalit podmořský útok nebo také pomoci při vyhledávání min.

Podle satelitních snímků, které analyzoval Americký námořní institut, nechalo Rusko již v únoru na základnu v Sevastopolu přivézt dvě klece se speciálně vycvičenými delfíny, zprávu později uveřejnil deník Guardian.

Nejedná se o novinku, Rusko takto delfíny cvičí již dlouhá léta. Kromě vyhledávání min také zastrašují nepřátelské potápěče nebo vyhledávají jiné objekty nepřítele. Tato základna je pro Rusko klíčová právě proto, že se nachází v oblasti anektovaného Krymu. Dle Amerického námořního institutu zde kotví ruské lodě, které ačkoliv nejsou v dosahu raket, by se mohly stát terčem podmořského útoku.

Během sovětské nadvlády podobně trénovala delfíny i Ukrajina, v 90. letech však program přestal fungovat a byl ukončen. Ukrajina pak znovu program obnovila v roce 2012, ale poté, co byl Krym anektován Ruskou federací, padli delfíni do vlastnictví Ruska a Ukrajina je již nedokázala získat zpět.

Během studené války využíval delfíny Sovětský svaz i Spojené státy. Delfíni se dokáží orientovat díky echolokaci, tj. pomocí ultrazvukových vln, a právě to pomáhá odhalovat různé věci pod vodou, především pak miny.

Dle satelitních snímků z roku 2018 bylo prokázáno, že Rusko ve stejném roce využívalo delfíny i během války v Sýrii. Delfíni byli umístěni na základně v syrském městě Tartus.

Zdroj: Denník SME, The Guardian

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.