Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Začíná festival Jeden svět, z on-line prostředí se po dvou letech vrací do kin

V pětadvaceti českých městech dnes startuje filmový festival Jeden svět. Letošním tématem je porušování lidských práv.

Jeden svět nabídne 80 dokumentů, které se budou převážně týkat tématu "Cesty ke svobodě". Dokumentární snímky budou vyprávět silné osobní příběhy lidí, kteří se nebáli bojovat za lidská práva.

Stav svobody a demokracie se dlouhodobě zhoršuje. Porušování lidských práv se děje dnes a denně jak po celém světě, tak jen pár set kilometrů od nás. To, že téma festivalu bude natolik aktuální, však netušil ani jeho ředitel Ondřej Kamenický, který uvedl:

Netušili jsme, že několik dní před tiskovou konferencí a odhalením celého programu budeme zcela pohlceni Putinovou agresí na Ukrajině. Snaha prosazovat lidská práva a pomáhat tam, kde je to třeba, všemi možnými (i nemožnými) prostředky, je vždy náročná a nepřináší výsledky přes noc. Právě naopak. Zatímco před dvaceti lety se situace jevila tak, že roztříštěný svět sice pomalu, ale přesto jistě kráčí blíž k jednomu, lepšímu světu, dnešek má k optimistickým vyhlídkám daleko. Přesto napříč programem letošního festivalu najdete příběhy lidí, kteří za svobodu a demokracii neúnavně bojují a dokazují, že aktivní odpor vůči bezpráví má smysl a nikdy nezmizí, ať se děje cokoliv.
Ondřej Kamenický

Není to ale pouze současný konflikt na Ukrajině, který v souvislosti s porušováním lidských práv rezonuje veřejným prostorem. Autoritářský režim prezidenta Alexandra Lukašenka, který likviduje své politické odpůrce a je přímým spojencem Vladimira Putina, kontroverzní zákon o potratech v Polsku či absence nezávislých médií v Maďarsku. To všechno jsou příklady z Evropy, které jsou důkazem, že o zmiňovanou demokracii je třeba se stále zasazovat.

O dění na bělorusko-polské hranici jsme psali tady:

Co se děje na bělorusko-polské hranici?

by @eevelka

Snímky se samozřejmě nebudou věnovat pouze dění v Evropě, ale také celému světu. Zahajovací dokument Platón z Belfastu přibližuje filozofickou výchovu tamních chlapců, dokument Andělé ze Sindžáru by mohl být dobrodružným románem, ve kterém se mladá jezídská žena snaží vysvobodit svých pět sester ze zajetí Islámského státu. Až na to, že se nejedná o fikci, ale skutečnost.

Festival probíhá po celé republice, kompletní seznam měst najdeš tady. Vstupenky lze zakoupit na pokladnách jednotlivých kin. Pokud chceš Jeden svět navštívit v Praze, mohl by ti orientaci usnadnit tenhle přehled, kde zároveň koupíš lístky.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.