Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Začíná Evropský týden testování na HIV a žloutenku, tady se můžeš zdarma otestovat

Ode dneška do neděle se můžeš zdarma otestovat na HIV a žloutenku typu B a C. Ve všech krajích se otevře 82 testovacích míst, a to v kamenných poradnách i na mobilních stanovištích. Kam můžeš vyrazit?

Podrobné informace o tom, kam se můžeš jít nechat otestovat, najdeš na webu Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Proč tuhle šanci využít? HIV infekce se podle odborníků nemusí projevit řadu let, infikovaný člověk často nemá výraznější zdravotní potíže, až test odhalí nákazu spolehlivě. 

Na HIV může být testován každý, anonymně a zdarma. Zdarma může být také každý testován na žloutenky B, C a eventuálně i na syfilis. Pro osoby s pozitivním výsledkem testování na HIV se otevírá cesta k okamžité léčbě v některém z osmi HIV center.
ředitelka SZÚ Barbora Macková

HIV je v pohodě. Stačí vědět, jak to s ním vlastně je

by @lykomartin

Včas diagnostikovaný a léčený pacient s infekcí HIV nemusí žít kratší dobu než zdraví lidé. Díky moderním lékům se riziko šíření infekce minimalizuje, většina nemá žádné zdravotní potíže.

Česká republika podle Státního zdravotního ústavu patří k zemím s relativně nízkou úrovní HIV a AIDS. Zatím nejvyšší roční počet případů AIDS v ČR byl zaznamenán v roce 2016, kdy dosáhl počtu 286. V dalších dvou letech následoval výrazný pokles, potom počty začaly zase stoupat, v letech 2019 a 2020 bylo zjištěno 222 a 251 případů. Loni bylo v ČR zachyceno 233 nových případů infekce HIV, letos do konce září 221, tedy asi o 18 % více než ve stejném období minulého roku.

Od zahájení sledování infekce HIV v zemi, tedy od října 1985, bylo v Česku podle zprávy SZÚ celkově zjištěno 4074 případů HIV pozitivních. Přes 500 lidí s nákazou zemřelo.

Žloutenka je virové infekční onemocnění, které postihuje játra. Typů hepatitid je několik, proti typu B se v Česku povinně očkuje. Typ C je pak nejzávažnější, a pokud ho neléčíme, může skončit až cirhózou nebo rakovinou jater. Očkování proti němu zatím neexistuje.

Testování je tak prvním krokem k případné léčbě, preventivně ho můžeš využít i ty.

Zdroj: ČTK, HeyFOMO

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.