Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Za sňatek s Vietnamcem 30 tisíc euro. Oceňovaná režisérka Diana Cam Van Nguyen připravuje svůj celovečerní debut

Po úspěchu s filmem Milý tati se režisérka česko-vietnamského původu Diana Cam Van Nguyen vrhla na přípravu scénáře toho dalšího. Ten nese název Mezi světy a momentálně hledá svou hlavní hrdinku.

O Dianě Cam Van Nguyen jsi nejspíš už slyšel*a. Vietnamsko-česká režisérka animovaných filmů se představila na světových festivalech a za svou práci obdržela řadu filmových ocenění. Její poslední film Milý tati (2021) se zařadil mezi úspěšné tituly roku 2022, a to nejen na domácí půdě. Diana Cam Van Nguyen s ním absolvovala přes 180 festivalových zastávek po celém světě, dosáhla na nominaci za nejlepší krátký film na Evropských filmových cenách a v Česku za film získala Českého lva i Cenu české filmové kritiky.

Režisérka se jako první česká filmařka vůbec účastnila unikátní tvůrčí rezidence pod taktovkou prestižního festivalu v Cannes. Rezidence hostí každý rok 12 režisérů a režisérek, kteří v Paříži pracují na svých scénářích. Organizace jim přitom zajistí zázemí a vytvoří takový program, který jim při psaní pomáhá. Není však jednoduché se do rezidence dostat - daná osoba musí být mladší 35 let, pracovat na svém celovečerním filmu a ve finále vypracovaný scénář prezentovat profesionálům a profesionálkám na festivalu v Cannes.

Diana Cam Van Nguyen tak momentálně spolu s Miladou Těšitelovou vyvíjí scénář pro svůj hraný debut s pracovním názvem Mezi světy. Jde o její první hraný i animovaný film, v němž skrze animované sekvence nahlédne diváctvo do života mladé hrdinky Mai, Vietnamky druhé generace žijící v Praze. Tu, odtrženou od svých kořenů a rodiny, nečekaně osloví její rodiče, aby se provdala za syna jejich přítele z Vietnamu – dostala by za to 30 tisíc euro. Mai se zdá být příliš emancipovaná na to, aby se podřídila takovému přání komunity, ale v hloubi duše se začíná cítit příliš provinile na to, aby ho odmítla.

Snímek není autobiografický, ale jak autorka uvádí, vychází i z její skutečnosti – sama dostala jako dvaadvacetiletá nabídku půl milionu korun za sňatek s mužem z Vietnamu, který by se díky tomu mohl dostat do Česka. Svým filmem chce jít hlouběji pod stereotypní zobrazování Vietnamců a Vietnamek v české kultuře.

Film se bude točit kolem roku 2026 nebo 2027. Režisérka chce ještě letos vytvořit krátký teaser. K němu potřebuje mít potvrzenou i hlavní hrdinku, kterou má být dívka vietnamského původu ve věku 20-30 let. Právě na tu byl nyní vyhlášen casting, který trvá do 3. března 2024.

Zdroj: IG @azncasting

Příběh snímku vychází mimo jiné i z osobní zkušenosti Diany, která dospívala v rodině, v níž se mísila vietnamská kultura s kulturou českou.

V duchu vietnamských kořenů se pak nese i Dianou oslovená castingová agentura AZN casting, která se zaměřuje především na obsazování vietnamských herců a hereček a zlepšení jejich podmínek ve filmovém světě. Ta mimo jiné obsazovala i film Letní škola režiséra Dužona Duonga, který má mít premiéru v roce 2025 a o kterém jsme psali tady.👇

Připravovaný film Letní škola 2001 nastavuje zrcadlo vietnamské komunitě i české společnosti a chce zbořit zraňující stereotypy

by @eevelka