Polské ženy dlouhodobě čelí přísným potratovým zákonům a nemožnosti interrupci provést. Kvůli těmto zákonům jsou ženy často v ohrožení života, v některých případech došlo k úmrtí plodu i matky. Nyní jsou vystavovány i ponižování ze strany policie, a to i v případech, kdy jsou z provedení potratu pouze podezřelé.
V Polsku platí od roku 2020 jedny z nejpřísnějších potratových zákonů v Evropské unii. Přerušení těhotenství je v zemi nelegální a může být provedeno pouze v případě, že je žena ve vážném ohrožení života nebo když došlo ke znásilnění. V případě pomoci provedení umělého potratu hrozí trest až tři roky vězení.
Důsledkem těchto zákonů je strach lékařů provádět jakékoliv zákroky, jelikož by mohli ztratit praxi a být trestně stíháni. Rozhodnutí lékařů pak ale v některých případech již vedla ke smrti žen nebo trvalým zdravotním následkům. Ženám s potraty pomáhají organizace, které jim hledají zajištění péče jinde, například v Česku.
Protesty proti protipotratovým zákonům se vlnovitě vrací vždy s dalším případem ženy, kterou tyto zákony ohrozily. V červenci šlo například o případ ženy, která samovolně potratila, ale na příkaz státního zástupce jí byla vysáta žumpa domu, aby se našel plod a zjistilo se, zda šlo skutečně o potrat samovolný a ne plánovaný, který by byl nelegální.
Velmi radikální v přístupu k potratům je i polská policie, která stojí za vládními zákony. Již v minulosti byla kritizována za to, že při doprovázení ženy do nemocnice, která si vzala potratovou pilulku a poté začala mít sebevražedné myšlenky, po ní požadovali, aby se svlékla, dřepovala nebo například kašlala – podle policie se jedná o standardní postup v případě, že by mohlo dojít k ohrožení života. Chování strážníků však bylo kritizováno i lékařem z nemocnice a později odsouzeno polskou nejvyšší lékařskou radou. K ženám, které umělý potrat podstoupily nebo jsou z něj jen podezřelé, se chová polská policie stejně jako ke zločincům.
Právě tyto případy vyvolávají v zemi pobouření, které může mít negativní vliv pro vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) v podzimních volbách. Právě tato strana zavedla téměř úplný zákaz potratů a v říjnu chce získat třetí funkční období v řadě. Téma potratů může hrát ve volbách důležitou roli. Podle průzkumů skoro 84 procent Poláků chce potratové zákony rozvolňovat, což je opak toho, co chce vládnoucí strana. Naopak lídr opozice Donald Tusk slíbil, že v případě výhry jeho strany předloží návrh zákona, který by umělé přerušení těhotenství legalizovat do 12. týdne těhotenství.
Zdroj: ABC, Politico, iRozhlas, Notes from Poland