Říká se, že na Erasmus by se mělo jet co nejdál, ale skvělé zkušenosti a zážitky můžeš najít i v okolí Česka.
Já sama jsem se rozhodla vyjet do Rakouska, konkrétně do Innsbrucku. Sice jsem před odjezdem slýchala samé komentáře typu „Však je to hned za rohem, proč nejedeš někam dál?“, ale po měsíci a půl, co jsem tu strávila, ti můžu potvrdit, že i „za rohem“ toho zažiješ víc než dost.
Co musím určitě vypíchnout, je právě ten fakt, že to je „blízko“ Česka, ale samozřejmě záleží, kam konkrétně v okolí člověk jede. Ono pokud člověk jede na takový sever Německa nebo do Innsbrucku, tak se takových 7 hodin projede. Ale výhoda je ta, že nemusíš shánět a vyhlížet letenky a omezovat svůj inventář věcí - při nejlepším se dokonce dopravíš vlastním autem (pokud vlastníš), které určitě na Erasmu využiješ. Taková možnost je levnější, než se dopravovat přes půl světa a co si budeme, Erasmus je i přes možnost grantu stejně finančně náročný. Člověk navíc není svázán dálkou a leteckou dopravou, takže při potřebě návratu zpět domů to je mnohem jednodušší.
Možná si říkáš, že takové Německo, Polsko nebo třeba Rakousko už znáš, však jsi tam už někdy byl*a, ne? To by se člověk mýlil, ony se totiž veškeré ty kulturní aspekty a rozdíly objeví až po nějakém čase. Třeba i v případě Rakouska, se kterým máme společnou historii, tak jednoduše jsme v něčem odlišní.
I přístup ke škole a životu tu je jiný - na univerzitě se klade velký důraz na spolupráci a v běžném životě se dbá na odpočinek a volný čas. Někdy mě to kvůli jejich otvírací době otravuje, ale na to si člověk nějak zvykne. To by byla ale moje vlastní zkušenost, každý to totiž může vidět jinak a všímat si jiných věcí.
Málo kdo chce jet na Erasmus do nějakého menšího města, hlavně protože si myslí, že by se tam unudil k smrti. I přes to, že zkušenosti z Erasmu můžou být různé, tak i malé město tě může nadchnout (viz zkušenosti ostatních níže). Výhodou je třeba, že máš větší příležitost se se všemi poznat a pokud tě už maloměsto nebude bavit, vždy můžeš objevovat jeho okolní města a přírodu.
Hlavní je nesoustředit se na negativní věci, ty budou vždy a všude. Je třeba si to udělat hezké a zaměřit se na úžasnou příležitost pobytu v zahraničí, nových zkušeností a zážitků!
Škola tu byla oproti Česku více komorní, kladl se důraz na spolupráci mezi studenty v rámci výuky, ale také se na ně kladly nižší nároky. Zkoušky byly výrazně lehčí a někdy byly pouze formou projektu/eseje.
Univerzita se snažila a pořádala společné akce jako grilování, výlety do okolí, což nám dávalo velkou možnost se poznat. V rámci univerzity jsme měli volnou jízdenku na všechny busy do okolí. To jsme hojně využívali a poznávali okolní přírodu a města - vedle bylo například město Quedlingburg, který je na seznamu Unesco nebo hora Brocken atp. Na žádné kulturní rozdíly jsem nenarazil, ale vlaky celkově tragédie, mají stejné zpoždění jako u nás.
Doporučuju lidem, kteří chtějí vypadnout z velkoměsta, jako je Praha a chtějí se rozmluvit/naučit německy nebo častěji jezdit do ČR.
Dokázal jsem se skamarádit s lidmi z celého světa a loučení pak bylo těžké. Z Erasmu mám nezapomenutelný zážitky, nejlepší půlrok mého života.
Výuka je oproti Česku hodně rozdílná. Blokový rozvrh mě překvapil, ale ve finále mi přijde lepší než náš klasický, akorát si člověk musí víc hlídat svoje předměty. Z lidí ale upřímně zas tak nadšený, jako z mnoha vyprávění, nejsem. Našel jsem si tu pár hrozně fajn lidí, ale zatím asi nikoho, s kým bych si dopisoval po zbytek života
Trávení volného času tu je rozdílné od nás. V Horním Rakousku mají hory a skoro všechny aktivity jsou tu nějak spojené s tím. Tahle destinace asi není pro každého, je to tu na chození po horách, je tu krásné město, kterým protékají řeky, ale žádné diskotéky. Ideální na lyžování a čtení, ale žádný noční život nečekej.
Erasmus se na tobě podepíše, i když nechceš, a spousta věcí je nakonec lehčí, než bys čekal*a. Ten bubák toho, že jedeš pryč a začínáš někde od znova s nulovými znalostmi o daném místě byl pro mě ze začátku ohromný, ale všechno se to dá překonat a člověk pak na sebe trošku pyšný bude.
Výuka, co se týče hodin, byla časově proměnlivá, jeden předmět mi končil už po čtyřech přednáškách, jiný byl zase každý týden vyučovaný v různé časy. Toto jsme ale občas nevěděli dopředu, takže se blbě plánovaly mimoškolní aktivity. Také mě překvapilo velké množství studentů z Francie.
Štvalo mě, že Poláci nedělají na pivu standartně pěnu, tak jsem si o ni musel říkat. Společnost tu byla také problémem. Místní studenty člověk moc nepozná a ti evropští jsou zvyklí na vysoké ceny alkoholu. Tady u nás to je pro ně levný, takže chodí chlastat a když člověk není club party animal, tak se s nimi taky moc nepobaví.
Nakonec jsme měli svoji partu a s jedním Francouzem jsme chodili do hospody „českého typu“, protože taky nemusel pořád do klubů. Varšava je vcelku pěkné velké město a Polsko má levné vlaky, takže je vždy co dělat.
Aneta: Bratislava
Rozhodně můžu říct, že bylo zajímavé, jak se tam každý s každým znal - učitelé znají snad každého studenta a dělá to tak hezký dojem. Když jsem se bavila s ostatními studenty, tak byli s výukou spokojení. Slováci byli určitě o dost víc příjemnější a ochotnější, tak jako ve všem. Samozřejmě to mohlo být tím, že jsem návštěva, ale rozhodně to z mojí školy neznám. Překvapilo mě, že si dost materiálu musí hradit studenti sami, nebo pokud třeba rozbijí v laboratoři nádobí, tak taky, což na mojí škole vlastně nebylo.
Vzhled a zachovalost školy nebyly nejlepší a vlastně i to okolí. Škola ležela v opravdu nehezkém místě, nedaleko „odpočívadla“ pro kamiony, kamioňáky a jejich slečny.. :)
Ale tak určitě doporučuji jakoukoliv destinaci na Erasmus, všude jde o to získat praxi, a zrovna na Slovensku se hezky domluvíš. Jako na dovču bych asi do Bratislavy úplně nejela, nějak mě to město nezaujalo. Svůj Erasmus ale hodnotím 10/10, za mě to byla pohoda a moc jsem se nenadřela, spíš zaplacená dovča a do školy jsem se vrátila jak vyvolený.
Čekala jsem rozdíl ve výuce, ale to se nestalo. Lidé byli příjemní a vždy se snažili pomoct v dané situaci. Jediné mínus bylo, že na některých místech či v obchodech byla jazyková bariéra, právě z důvodu, že neuměli anglicky.
V Maďarsku mají velice rušný a rozmanitý kulturní život. Co se týče aktivit, tak je jich spoustu - od zoo až po hrady a zámky, přes muzea, akvária a mnoho dalšího. V Budapešti je navíc výborná dostupnost veřejné dopravy. Mají spoustu památek a také lázní či termálních pramenů. Osobitá je pro ně vůně papriky či všeobecné paprikové jídlo nebo guláš. Noční život je též fajn, spousta akcí pro mladé.
Takže ze mě super, člověk se ani nenudil a poznal aspoň trošku něco jiného, než na co je zvyklý.