Itálie se dále mění pod vládou premiérky Giorgie Meloni. Jaké další kauzy se jí týkají?
Koncem října se italská vláda opět dostala do titulků mezinárodních médií a ne zrovna z dobrých důvodů, což se od volební výhry premiérky Giorgii Meloni děje čím dál častěji.
Meloni ze strany Fratelli d'Italia (Bratři Itálie) je konzervativní a křesťanskou političkou, která vystupuje proti LGBTQ+ lidem, je skeptická vůči Evropské unii a často hlásá xenofobní nebo islamofobní názory.
Naposledy se Giorgia postarala o kontroverzi, když její ministerstvo obrany vzdalo v příspěvku na Facebooku hold vojákům, kteří zemřeli v bitvě u El Alamein (egyptské město, kde se bojovalo za WW2). Smrt nacistických a fašistických vojáků, kteří bojovali za Adolfa Hitlera a Benita Mussoliniho, nazvalo ministerstvo tragickou a poděkovalo jim za položení svých životů pro svobodu Italů.
Během letošního podzimu také vláda premiérky začala tvrději bojovat proti nelegálním migrantům a migrantkám, kteří do země přicházejí primárně z Afriky. Uzavřeli pětiletou dohodu s přes moře sousedící Albánií, do jejíchž kempů Itálie nově přemisťuje migranty*migrantky chycené na moři.
V Albánii jsou následně posuzovány jejich případy. Soud však rozhodl, že vláda nesmí vracet migranty z nebezpečných zemí mimo území EU (přičemž Albánie není v EU) a Meloni schytala kritiku také za to, že na tento projekt padlo přes 800 milionů eur, které by posloužily lépe například v italském zdravotnictví.
Od října Itálie také zpřísnila zákony o náhradním mateřství, čímž znemožňuje Italům a Italkám vyhledávat tyto služby v zahraničí. Doposud bylo náhradní mateřství (surrogacy) zakázané pouze na území Itálie. Nový zákon hrozí vězením a vysokými pokutami všem, co touto cestou chtějí mít děti, i pokud bylo provedeno legálně v cizině.
Opatření opět vyvolalo kritiku nejen ze strany LGBQT+ aktivistů*aktivistek, ale i heterosexuálních párů, kteří se k náhradnímu mateřství často uchylují kvůli neplodnosti. Těch je podle některých statistik dokonce 90 procent . Podle vlády je však zákon nezbytný k ochraně práv dětí a žen.
Mimo to Giorgia Meloni za své 2 roky u moci také zpřísnila pravidla pro interrupce, zavedla opatření proti protestům a navrhla bizarní zákon bojující proti anglikanismům. Její nový letošní návrh zákona hodlá očistit a zachovat italštinu hlavně v oficiálním projevu, kdy hrozí těm, kteří by používali anglická slovíčka, pokuta ve výši 100 000 eur.
Jejím jediným podle mnohých pozitivním vývojem je postoj k Rusku od počátku rusko-ukrajinské války. Meloni zpočátku svého mandátu usilovala o spřátelení a zintenzivnění vztahu mezi Ruskem a Itálií, ale od invaze na Ukrajinu se definitivně postavila na stranu Ukrajiny, kterou stejně jako zbytek EU podporuje.