Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Willow Project, uhlíková bomba, které dal Biden zelenou

Projekt těžby ropy v aljašské Národní ropné rezervaci je ekologickou i zdravotní hrozbou.

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena schválila před pár dny kontroverzní projekt těžby ropy na Aljašce, který už se oprávněně stal terčem rozsáhlé kritiky kvůli jeho extrémně negativním dopadům. Willow Project společnosti ConocoPhillips, jeden z největších na území Spojených států vůbec, v dalších několika desetiletích bude totiž zahrnovat těžbu ropy i zemního plynu na třech místech v aljašské Národní ropné rezervaci a podle odhadů by mohl vyprodukovat až 180 tisíc barelů ropy denně.

Zastánci projektu argumentují tím, že budou v oblasti vytvořena nová pracovní místa, bude zvýšena domácí produkce energie a naopak snížena závislost země na zahraniční ropě. Pozitivně projekt vidí i některé skupiny původních obyvatel, podle kterých bude touto cestou zvýšen tok financí do regionu. Z těch by podle nich poté mohly být dotovány služby, včetně například zdravotní péče nebo vzdělání.

Těch, kdo tak rozsáhlý projekt těžby ropy kritizují, je ale mnohem více, a to především kvůli jeho enviromentálním dopadům nejen na aljašskou oblast North Slope, ale i na celou Zemi. Podle odhadů samotné Bidenovy administrativy by totiž projekt vyprodukoval tolik ropy, že by se ročně uvolnilo až 9,2 milionu tun uhlíkového znečištění, které otepluje planetu. Takové množství přitom odpovídá 2 milionům automobilů na benzinový pohon. Alarmující jsou i potenciální zdravotní dopady na domorodé komunity, které v oblasti žijí, nebo devastující důsledky pro přírodu a zvířata.

Těžba v rámci Willow Project pak může podle společnosti ConocoPhillips dokonce zahrnovat i opětovné zmrazení rychle tajícího arktického permafrostu, a to za účelem stabilizace vrtného zařízení. Taková uhlíková bomba by ve finále vyprodukovala více než dvakrát tolik emisí, než kolik by do roku 2030 snížily všechny projekty obnovitelné energie na veřejných pozemcích dohromady.

Americký prezident Joe Biden přitom během své kampaně v roce 2020 sliboval, že pokud bude do funkce prezidenta zvolen, ukončí spolu se svou administrativou novou těžbu ropy a zemního plynu, a to jak na veřejných pozemcích, tak ve vodách. Brzy po nástupu do úřadu takový exekutivní příkaz opravdu vydal, ten byl ale záhy zrušen federálním soudcem, díky čemuž je nyní otevírání oblastí pro nové vrty umožněno.

Willow Project teď může být po Bidenově schválení zahájen, je ale otázkou, kdy se tak stane, společnost bude totiž velmi pravděpodobně čelit nejrůznějším právním námitkám. Už nyní zasílají miliony lidí do Bílého domu dopisy, ve kterých se proti projektu jasně vymezují, a stále stoupá i počet podpisů petice Change.org, která ma za cíl projekt úplně zastavit. Tu prozatím podepsaly téměř 4 miliony lidí a další se přidávají.

Zdroje: The Guardian, CNN, Center for American Progress, ČTK