Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Wes Anderson a jeho symetrické filmy

Hra barev, geometrie, známé tváře a přiléhavý soundtrack. To vše ti nabízí Wes Anderson, jehož filmy by neměly chybět na tvém seznamu.

Kdo je Wes Anderson?

Americký režisér a scenárista Wes Anderson se narodil v roce 1969 v Texasu, kde vystudoval filozofii. Při studiu se seznámil s hercem a taktéž scenáristou Owenem Wilsonem, se kterým doposud rád spolupracuje. Anderson se ve svém životě věnuje také interiérovému designu a kurátorství, píše encyklopedie Britannica ve svém příspěvku.

Ve filmech si Anderson zakládá převážně na specifické vizuální estetice. Kromě omezených barevných palet si hraje s až obsedantně symetrickými kompozicemi, snap zoomy nebo handmade figurkami ve stop motion, vysvětluje web Tripinsiders.

Mezi jeho filmy patří...

Doposud režíroval 10 filmů (a několik reklam), chronologicky se jedná o Bottle Rocket (1996), Rushmore (1998), The Royal Tenenbaums (2001), The Life Aquatic with Steve Zissou (2004), The Darjeeling Limited (2007), Fantastic Mr. Fox (2009), Moonrise Kingdom (2012), výherce ceny Zlatý glóbus The Grand Budapest Hotel (2014), Isle of Dogs (2018) a The French Dispatch (2021).

Momentálně pracuje na 2 filmech, Asteroid City a The Wonderful Story of Henry Sugar, které by se měly v kinech objevit už letos!

Někdo je miluje, jiný jim nepřijde na chuť

Příliš strojený dojem ze záběrů a jaksi plytké charaktery některé diváky odradí. Postavy mohou působit velmi teatrálně, nereálně a bez emocí.

Téměř vždy se ale můžeš těšit na známé obličeje, protože Anderson rád opakovaně obsazuje ty samé herce. Kromě Owena Wilsona k nim patří Tilda Swinton, Bill Murray nebo Jason Schwartzman. V jeho nejnovějším filmu si zahrál i Timothée Chalamet, tak uvidíme, jestli se objeví i v těch příštích!

Na fóru Quora jsou zmiňovány filmy od jiných tvůrců, které jsou podobné těm Andersonovým, takže pokud je znáš, můžeš se na základě toho rozhodnout, jestli snímky Wese Andersona stojí za to. Konkrétně jsou to filmy Amélie z Montmartru (2001), Little Miss Sunshine (2006), Her (2013) a ještě bych přidala The Lobster (2015).

V reakci na filmy vznikla kniha a instagramový účet, kde se objevují místa z celého světa, která připomínají svět Wese Andersona. Pořídit si ji můžeš tady, třeba ti poslouží i jako tzv. coffee table book. Prozradím ti, že je tam i Česko.

Tak co si pustíš jako první? Moonrise Kingdom najdeš i na Netflixu!

Pokud si chceš dál rozšiřovat své kinematografické obzory, přečti si:

Filmové studio Ghibli 1/2: Režisér Hajao Mijazaki

by @vil.a