Velká část herních vývojářů nemá prostředky pro zavedení nejmodernějších protipirátských ochran pro své hry. Když se ukázalo, že nelegální šíření videoher je zejména velký finanční problém, vynalézaví vývojáři našli způsob, jak pirátství nejen zabránit, ale také potrestat ty, kteří ho praktikují. V článku najdeš několik důvtipných způsobů, kterými herní studia zabránila nelegálnímu šíření svých her.
Herní vývojáři bojují proti nelegálnímu stahování jejich produktů již od počátků věků. Pokud se hra dočká pozitivních recenzí nebo ohlasu, téměř vždy se objeví i její nelegální kopie. Dokonce i v dobách před zavedením internetu tento problém existoval, pirátské cartridge nebo CD se objevovaly na školách, v práci či v kruhu přátel. Pojďme se podívat na ty nejoriginálnější protipirátské ochrany posledních let.
Úžasný paradox. Hra Game Dev Tycoon umožňuje hráčům vžít se do role herních vývojářů, kteří riskují v naději, že se svou malou nezávislou herní společností dosáhnou velkých zisků a úspěchu na herním trhu. Trest za stažení nelegální kopie hry je zcela unikátní. V moment, kdy dokončíš vývoj vaší hry a pustíte se do její distribuce, přijde nemilá zpráva.
Chvíli po zobrazení této zprávy peníze zcela dojdou, a hráč proto musí vyhlásit bankrot své společnosti. Greenheart Studios tímhle zabadovala a dala pirátům ochutnat jejich vlastní medicínu.
Mirror's Edge je parkourová hra, ve které se vžiješ do role Faith, která skáče po střechách velkoměsta a sprintuje po úzkých trubkách nad stometrovou propastí. Freerunning a parkour jsou klíčové herní mechaniky, které je nutné ovládat, abys hru mohl/a hrát.
Společnosti EA a DICE však přišly s nemravným nápadem, jak zkazit zábavu těm, kteří si hru nelegálně stáhli. Jakmile se rozběhneš, tvoje rychlost se bude postupně snižovat, až se dostaneš na tempo průměrného hlemýždě. Vybudovat si dynamiku je nemožné a šance, že přeskočíš z jedné střechy na druhou a přežiješ, je nulová.
Přidání této funkce je stejné jako zákaz možnosti střílet ve střílečkách. Jinými slovy to pirátům znemožňuje dokončit i první úroveň samotné hry.
Herní vývojářské studio CD Projekt Red se původně pokusilo piráty kontaktovat a prostřednictvím upřímného dopisu je požádat, zda by mohli za hru zaplatit. Později to však společnost v tomto směru vzdala, protože to nemělo žádný výsledek. Legendární druhý díl ze série Zaklínač byl doslova více jak milionkrát nelegálně stažen, a tak se nelze divit, že to vývojáře přivedlo k radikálnímu, až úsměvnému kroku.
Začnu tím, že ve druhém díle Zaklínače je možné hlavní postavu Geralta navést k romanci s několika ženskými postavami, které se během putování hrou objeví. Designéři se však během vývojového cyklu těchto scén rozhodli, že pirátům, kteří chtěli Geralta uspokojit, mrk mrk, zkazí zábavu. Místo okouzlujících panen a krásných čarodějnic se tak začne milovat s obtloustlou, bradavičnatou stařenou.