Příležitostí pro mladé lidi je ve světě mnoho, jen možná nevíme, kde je hledat. Všichni s podnikatelskou vizí se mohou prostřednictvím programu Erasmus pro mladé podnikatele vydat na stáž kamkoliv do EU, USA, Kanady, Singapuru nebo třeba do Izraele a na Taiwan.
Pomocí Erasmu pro mladé podnikatele se každý plnoletý člověk může vydat na měsíc až půl roku na stáž do zahraničí. V nabídce jsou desítky různých zemí, oborů a organizací, ve kterých si mohou stážisté zvolit práci. Vyjet se dá třeba do Porta, na Azory, do Los Angeles, Osla, Jižní Koreje nebo třeba do Toronta. Jedinou podmínkou pro účast v programu je mít určitou vizi a nepodnikat více než dva roky.
Prvním krokem je vyplnit přihlášku zde. Součástí přihlášky je životopis v angličtině, motivační dopis a krátký business plán. Obor, ve kterém bys chtěl/a podnikat, může být jakýkoliv. Můžeš si tak vymyslet plán týkající se restaurace, posilovny, marketingové agentury nebo třeba IT. Nic není špatně a vše je jen na tvé kreativitě.
Pokud pracovníky české pobočky programu tvoje přihláška nadchne, vyzvou tě k doplnění několika věcí v business plánu. Budou po tobě chtít napsat, jaký si představuješ do začátku rozpočet, počet zaměstnanců a výdělky. Vše je ale samozřejmě smyšlené. Ty se nezavazuješ k tomu, že bys opravdu musel v tobě vybraném oboru podnikat. Pokud ale s vlastním businessem začneš, Erasmus pro mladé podnikatele ti dá mnoho skvělých rad a zkušeností do začátku.
Dalším krokem ve výběrovém řízení je zvolení destinace. Tu již předem píšeš do přihlášky, ale můžeš se v průběhu procesu rozhodnout pro jinou. V létě je příjemné vyrazit třeba někam k moři. Musíš ale počítat s tím, že v sezóně budou v plážových oblastech vyšší ceny. Důležité je si předem zjistit, jestli je na tebou vybraném místě nějaká firma, která je v programu Erasmus pro mladé podnikatele již zapojena, nebo je ochotna se zapojit.
Výběrová komise ti zašle databázi, ve které jsou všechny již zapojené firmy a informace, v čem podnikají. Když tě nějaká z nich zaujme, pošleš jí žádost o navázání partnerství, a když se jim i ty zalíbíš, uskuteční se call, ve kterém si vše ujasníte a domluvíte se, kdy můžeš přijet. Počítá se i s tím, že ti hostitelská firma pomůže s nalezením ubytování.
Pokud tě nezaujme žádná z firem v databázi nebo by ses chtěl vydat na místo, kde ani žádná firma z databáze nepůsobí, není problém. Můžeš sám oslovit jakoukoliv firmu nebo neziskovou organizaci podnikající v tom, v čem bys chtěl ty, a poprosit je, ať se stane součástí programu. Firmy to nic nestojí, ba naopak, znamená to pro ně pracovní sílu, na kterou nemusí vynaložit náklady.
Pracovní doba by podle programu měla být pětadvacet hodin týdně. Je to však individuální. Je dobré se předem domluvit s organizací, jak to bude probíhat. Zatímco některé firmy po tobě budou chtít pravidelné docházení a práci, jiné ti dají kompletní home office a rozhodně se nepředřeš. Existuje ale mnoho firem, které ti dají vesměs úplné volno a téměř nic po tobě nechtějí. Tam je ale pak nevýhodou, že se nic nenaučíš.
Celý program je financovaný z grantů Evropské unie. Co se však liší, je výše grantu podle země, do které se vydáš. Výše měsíční finanční podpory je však vždy v rozmezí od patnácti do třiceti tisíc korun. Nejméně se dostává na Balkáně, nejvíce pak ve Skandinávii, Izraeli a na vzdálenějších ostrovech, jako jsou Kanárské ostrovy, Azorské ostrovy a Madeira.
Odlišně to pak funguje u tzv. oversea destinací, které patří pod odnož programu, která se jmenuje Erasmus for Young Entrepreneurs Global. Tam patří Spojené státy, Kanada, Izrael, Singapur, Jižní Korea a Taiwan. Zde mají všichni nárok na ten nejvyšší grant, který se pohybuje okolo třiceti tisíc korun.
Grant by ti měl vystačit na ubytování, letenku a nějaké základní potraviny. V některých destinacích to vystačí akorát, někde je potřeba spoléhat se i na vlastní úspory. Určitě se ale nemusíš bát toho, že bys musel/a platit desetitisíce ze své kapsy. Výhodou programu je to, že o něm téměř nikdo neví, šance na přijetí je tak skoro stoprocentní.