Atentát, smrt z předávkování, havarovaná letadla i pády na svahu. Rodinu Kennedyových provází smrt za zvláštních okolností, což se stalo semeništěm nejrůznějších konspiračních teorií. Jaké to jsou? A co s tím vším má nyní společného Donald Trump?
Pár dní po svém uvedení do funkce znovuzvolený prezident Donald Trump podepsal jako jeden z mnoha exekutivních příkazů takový, který nařizuje odtajnit dokumenty ohledně atentátů na bratry Kennedyovi - prezidenta Johna F. Kennedyho a senátora Roberta F. Kennedyho.
Mimo jiné by měly být odtajněny taky dokumenty ohledně smrti Martina Luthera Kinga. Vše by mělo být zveřejněno do 45 dní a Trump tím plní slib z prezidentské kampaně o údajné větší transparentnosti.
Již v 90. letech byla zveřejněná část vyšetřování, ale zbytek zůstal kvůli bezpečnostním obavám zatajen. Jde o velký krok pro straší nevyřešené případy, který je možná spojený i s tím, že Trump má blízko k Robertu Kennedyovi Jr.. Toho nominoval jako svého ministra zdravotnictví a sociálních služeb. RFK Jr. je však kontroverzní osobou - sdílel například dezinformace ohledně očkování proti covidu-19.
Slavná a vlivná rodina Kennedyových i lidé v jejím okolí jsou po desetiletí postihováni tragédiemi, které končí smrtí a kterým mnozí přezdívají „Kennedy curse“.
Další smrti způsobené zdravotními komplikacemi (jako infarkt) jsou vynechané.
Prezident John F. Kennedy byl zastřelen 22. listopadu 1963 v texaském Dallasu, když jel autem se svojí manželkou Jackie Kennedy. Ze smrti byl obviněn střelec Lee Harvey Oswald, ale mnozí zpochybňují údajný scénář atentátu, ke kterému dospěla tzv. Warrenova komise, která měla vyšetřování na starosti.
Mnozí tvrdí, že na místě bylo více střelců, a to nejméně dva, protože prý přišel výstřel od svědků i z jiné strany. Dosvědčuje to také fakt, že jedna z kulek, která zasáhla pasažéry auta, měla zvláštní trajektorii, a je proto označovaná jako „magická.“
Dále se vedou rozsáhlé konspirační teorie o tom, že se Kennedyho zbavila samotné CIA, a to kvůli neshodám s jeho politikou, hlavně co se týče vztahů s Kubou a Sovětským svazem. Nevylučuje se ani pomsta mafie, kterou JFK silně potíral a mnozí ze smrti viní i Fidela Castra, kubánského vůdce, proti kterému Kennedy zakročil.
Po atentátu se sbíraly veškeré foto a video důkazy pro identifikaci všech lidí, co se v místě pohybovali, do teď jsou na fotkách ale neidentifikované osoby, které podporují spekulace.
Nejznámější je Babushka Lady, které se přezdívá podle šátku, který nosí ruské babičky. Spolu s Badge Manem, mužem, který měl na uniformě odznak jako od policie nebo bezpečnostních složek, nebyli narozdíl od jiných podezřelých osob nikdy identifikováni.
Babushka Lady by sice mohla být podle některých zdrojů ženou jménem Beverly Oliver, nicméně její výpověď nebyla nikdy ověřena.
Mladší bratr JFK, Robert F. Kennedy, byl zabit jen pár let po něm, když chtěl navázat na bratrův odkaz a kandidoval na prezidenta. Zastřelil ho muž jménem Sirhan Sirhan, který byl palestinského a jordánského původu uprostřed davu před hotelem v Los Angeles. I přes operaci hlavy RFK den poté zemřel.
Opět tu je teorie druhého střelce, protože podle mnohých svědků a svědkyň stál Sirhan před Kennedym, ale smrtelné rány přišly zezadu. Sám Sirhan tvrdil, že si střelbu nepamatuje a podle některých mohl být pod hypnózou nebo jiným vlivem.
Podobně jako u jeho bratra se opět svalovala vina i na samotnou CIA, čemuž nasvědčuje také údajná manipulace s důkazy. Mnoho z nich bylo údajně zničeno nebo pozměněno. A zásadní neidentifikovanou svědkyní je žena v puntíkovaných šatech, kterou prý mnozí v okolí slyšeli po střelbě říct „Zastřelili jsme ho.“, což vedlo ke spekulacím o tom, kým byla, a jak, nebo jestli byla zapojená.
zdroje: The Guardian, People, Sky News, The Week