Prezident Ruské federace, diktátor, muž, který je těžko čitelný i pro své blízké okolí. Kým byl Vladimir Putin v dětství, mládí a co ho vedlo k politické kariéře?
Dnes je jedním z nejmocnějších mužů planety, ze kterého mají mnozí respekt, někteří až strach. Ne vždycky byl Vladimirovič obávaným mužem jako dnes.
Dětství
Vladimir se narodil 7. října 1952 v tehdy sovětském Leningradu do nepříliš movité rodiny. Jeho otec byl vojákem Rudé armády, který bojoval ve druhé světové válce. Během blokády Leningradu v roce 1942 mu granát ustřelil obě nohy. Otáčet se musela tedy hlavně jeho matka, která pracovala, kde se dalo. S rodiči bydleli v jedné místnosti, kde nebyla teplá voda ani moc světla. Často trávil čas bez rodičů a musel se zabavit sám, což dělal třeba tím, že na chodbách u jejich bytu lovil krysy.
Později vzpomínal, že právě hon na krysy mu dal důležitou lekci do života, protože se tím naučil zahnat protivníka do kouta.
Vladimir nebyl prvním dítětem, které se jeho rodičům narodilo. Obě děti, které se narodily před ním však zemřely ještě v kojeneckém věku. Jeho rodiče tak měli tendenci ho chránit před vnějším světem.
Ve škole malý Vladimir nijak zvlášť nevynikal, občas dostal poznámku, protože nepřinesl úkol a žádný šprt rozhodně nebyl. Nejvíc ho ale bavil dějepis a němčina, v tom naopak exceloval.
Putinovou velkou vášní bylo od útlého dětství judo, což mu vydrželo až do dob, kdy byl příslušníkem KGB. Získal v něm dokonce černý pásek, o to víc ho teď muselo bolet, když mu Mezinárodní federace juda odebrala titul čestného prezidenta a velvyslance.
Práva, KGB a houževnatost
Po střední škole přemýšlel, kam se jeho život bude ubírat dál. Už během středoškolských studií získal až fanatický obdiv ke KGB, kam se rozhodl po škole přihlásit. Jenže bez úspěchu. Putinovi bylo doporučeno, aby šel nejdříve vystudovat práva. A co ambiciózní mladík udělal? Šel a vystudoval práva. V roce 1975 získal právnický titul.
Když se ze studií vrátil, byla KGB překvapena a ohromena jeho prací a vytrvalostí. Posléze mu nabídli jeho vysněné místo. Po výcviku ve špionážní škole pracoval na prvním hlavním ředitelství. Sledoval cizince, úředníky, donášel na ně, získával informace, které zrovna byly třeba. Nakonec byl převelen do Drážďan, kde používal i skrytou identitu a dál se zdokonaloval ve své milované němčině. Po pádu železné opony se vrátil zpátky do Sovětského svazu.
Politická kariéra
Po návratu do Sovětského svazu navázal a upevnil své přátelství s Anatolijem Sobčakem, který se po převratu stal prvním demokraticky zvoleným starostou Petrohradu. Když se v roce 1991 chystal puč na tehdejšího prezidenta Gorbačova, přiklonil se Putin na stranu Borise Jelcina (který se následně stal prezidentem), což mu výrazně pomohlo v jeho další kariéře.
Putin se dostal do povědomí širší veřejnosti především ve spojitosti s druhou čečenskou válkou. Díky tomu prošel různými funkcemi, mimo jiné se stal šéfem ruské bezpečnostní služby FSB, jenž byla nástupkyní KGB.
V srpnu 1999 byl Putin jmenován premiérem. Později ho oslovil právě Jelcin s tím, aby zvážil prezidentskou kandidaturu. To se stalo a po abdikaci Jelcina byl Putin 8. srpna 1999 jmenován prezidentem. Nikdo však nepředpokládal, že ve funkci vydrží tak dlouho. S jedinou přestávkou mezi lety 2008 a 2012, kdy zastával post předsedy vlády, je Putin prezidentem od roku 1999.
Konspirační teorie a bizáry na závěr: