Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Vláda schválila ratifikaci Istanbulské úmluvy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí

Ratifikace Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí by přinesla dostupnější psychologickou pomoc dětem, které vyrůstají v rodinách s výskytem domácího násilí, i zajištění bezplatných azylových domů.

Česká vláda dnes vyslovila souhlas s návrhem na ratifikaci tzv. Istanbulské úmluvy, která má za cíl předcházet a trestat násilí na ženách i domácí násilí, chránit jeho oběti a stíhat pachatele. Je jednou z několika lidskoprávních smluv Rady Evropy, kterou doposud podepsalo a ratifikovalo 37 jejích zemí. Česká republika ji podepsala už v květnu 2016, patří ale spolu se Slovenskem nebo třeba Maďarskem mezi poslední země, které úmluvu zatím neratifikovaly.

Podle mezinárodní studie výskytu domácího násilí se s různou formou domácího násilí během svého života setká každá třetí žena a každý čtrnáctý muž. Policie ČR řeší v průměru 2 případy týrání osoby žijící ve společné domácnosti denně, přičemž ve více než polovině takových případů jsou přítomny děti. V České republice je jednou z nejčastějších forem násilí právě domácí násilí nebo jiné genderově podmíněné násilí, přičemž má zásadní negativní vliv na celou společnost.

Zdroj: TZ Úřadu vlády České republiky

Co by tedy ratifikace Istanbulské úmluvy přinesla?

  • Prevenci a potírání násilí na ženách i domácího násilí a pomoc obětem
  • Zajištění bezplatných krizových telefonních linek, pomoci i specializovaných azylových domů
  • Podporu terapeutických programů pro násilné osoby.
  • Dostupnost psychologické pomoci těm dětem, které vyrůstají v rodinách s výskytem domácího násilí.
  • Zahrnutí prevence domácího i sexuálního násilí do rámcových vzdělávacích programů.
Úmluva má praktický i symbolický význam. Praktický význam spočívá v tom, že se Česká republika zaváže k trvalému závazku pomáhat obětem domácího a sexuálního násilí, zajišťovat krizovou pomoc, azylové domy a telefonní linku pro oběti. Zaváže se také k podpoře vzdělávání policie, soudů a dalších profesí, které přicházejí s oběťmi do kontaktu. V případě ratifikace pak jakákoli další vláda nebude moci říci, že řešení domácího a sexuálního násilí přestává být prioritou. Symbolický význam spočívá v tom, že se připojíme ke zbytku evropských zemí, které kladou důraz na lidská práva a potírání násilí.
ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR, Radan Šafařík

Zdroje: Úřad vlády ČR, tojerovnost.cz