Jaký je psychologický důvod za tím, proč nemůžeš odvrátit zrak od reality shows, jako je Love Island? Zažívají teď podobné soutěže comeback, nebo nikdy nevyšly z módy? Odpovědi najdeš v článku!
Již ve 40. letech vznikl pořad, ve kterém tajná kamera natáčela reakce lidí na vtipné situace (GDPR who?), ale žánr se velkého úspěchu dočkal až roku 1979 díky americkým Real People od stanice NBC o jedincích, kteří dělali neobyčejné věci.
Konec devadesátek plně integroval Reality TV do popkultury – tíhnul však spíš k voyerismu než k zobrazování reality. Možná si pamatuješ Cribs nebo Sixteen and pregnant od MTV. Rok 2000 a CBS přišli se Survivorem, který běží dodnes a stejně jako Love Island má i svou česko-slovenskou odnož.
V současnosti si jen na Netflixu můžeš pustit 30 reality shows, mezi nejznámější patří Too Hot To Handle, Love Is Blind, The Ultimatum, nebo Selling Sunset. Na 50 celosvětově nejvlivnějších se podívej sem.
Ze svého dětství si určitě vybavíš také legendární momenty a znělky dvou soutěží z roku 2005 Big Brother a VyVolení (R.I.P. Vladkovo křeslo), které skončily až v roce 2013.
První série Love Islandu vyšla taktéž roku 2005, akorát ve Velké Británii. Frančíza seriálu sahá celkem do 25 zemí a u nás právě vychází již třetím rokem.
Hlavní příčiny, proč se díváš na reality shows, jsou:
Další důvody mohou být:
Tak co, držíš nějakému páru v Love Islandu palce, nebo tě jen baví to drama?