Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Venezuelské bezpečnostní složky mučí oponenty, represe řídí prezident Maduro, tvrdí OSN

Podle zjištění OSN byli lidé zadržení jako členové opozice ve vězení biti a vystaveni ponižujícímu zacházení, což představuje zločin proti lidskosti.

Současný autokratický režim ve Venezuele pod vládou prezidenta Nicoláse Madury prošel už několika krizemi, i přesto ale stále stojí. Jedním z mnoha důvodů, proč nadále přežívá, je možnost institucí vykonávat funkce i mimo jejich vlastní typické pravomoci. Armáda tak v zemi získává civilní i obchodní funkce a stát sdílí svou suverenitu se zahraničními ozbrojenými silami a zločineckými gangy. Režim těmito praktikami přizpůsobuje koncept multitaskingu v institucích autoritářství 21. století, což je sice riskantní strategie, Madurovi ale zatím umožnila udržet si represivní vládu a koalici nedotčenou.

Nicolás Maduro. Zdroj: Profimedia

To by se ale nyní mohlo změnit. Nově publikovaná zpráva místní mise OSN totiž potvrzuje, že venezuelské bezpečnostní složky porušují lidská práva a mučí vládní oponenty. Represivní operace tajných služeb a policie má navíc řídit přímo autoritářský prezident Maduro.  Podle zjištění OSN byli lidé zadržení jako členové opozice ve vězení biti a vystaveni ponižujícímu zacházení, což představuje zločin proti lidskosti.

Our investigations and analysis show that the Venezuelan State relies on the intelligence services and its agents to repress dissent in the country. In doing so, grave crimes and human rights violations are being committed, including acts of torture and sexual violence. These practices must stop immediately, and the individuals responsible must be investigated and prosecuted in accordance with the law.
Marta Valiñas, OSN

Komise při svém vyšetřování popsala případy až 173 lidí, kteří byli takovému chování ze strany bezpečnostních složek vystaveni. Jsou mezi nimi studenti, novináři, představitelé nevládních organizací či vojáci, u kterých je podezření, že nepodporují vládu. Útlaku jsou navíc podle OSN vystaveni také obyvatelé na jihu země, kde se těží zlato.

Zprávu mise OSN přivítali především venezuelští ochránci lidských práv. Podle právničky Sary Fernández text ukazuje, že mučení není ve Venezuele „ojedinělou záležitostí“. Podle dalších organizací mohou zjištění obsažená ve zprávě navíc posloužit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC), který Venezuelu už vyšetřuje kvůli potlačování protivládních demonstrací.