Boris Johnson se v dubnu rozhodl, že Velká Británie bude posílat některé z přicházejících migrantů do Rwandy, členské země Commonwealthu.
Konzervativní vláda britského premiéra Borise Johnsona v dubnu rozhodla, že někteří migranti, kteří přijdou do Británie, budou posíláni do 6 500 kilometrů daleké Rwandy. Podle Johnsona je Rwanda velmi bezpečná země, která odvádí dobrou práci v začleňování migrantů do společnosti.
Vláda uvedla, že deportace se budou týkat především migrantů, kteří jsou v různých ohledech problematičtí – těch, co utíkají před chudobou nebo násilím a byli do Spojeného království propašováni. Tito migranti často pocházejí z Íráku, Íránu nebo Sýrie a jedná se především o muže ve věku od 18 až 39 let.
Velká Británie zaplatí za zmíněnou dohodu s Rwandou bezmála 188 milionů dolarů. Částka má sloužit pro ekonomický rozvoj africké země, i přesto ale nepokryje náklady na začlenění dovezených migrantů do společnosti.
První letadlo s deportovanými migranty mělo vzlétnout už před týdnem, než se tak ale stihlo stát, byl let zrušen. Jen pár hodin před plánovaným odletem totiž zasáhl Evropský soud pro lidská práva, což vedlo k dalším jednáním v britských soudních síních. Ministryně vnitra Priti Patel nicméně ještě ten den uvedla, že přípravy na vyslání dalších migrantů do Rwandy jsou v plném proudu.