Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

V sobotu bude ve Velké Británii korunován Karel III. králem, a to jako nejstarší v britských dějinách

Slavnost začne v sobotu 6. května, kdy se průvod s králem Karlem III. a jeho chotí Camillou vydá z Buckinghamského paláce a zamíří do Westminsterského opatství.

Velkou Británii čeká už v sobotu nevšední událost – poprvé po 71 letech zažije země korunovaci panovníka. Novým králem se stane Karel III., prvorozený syn v září zesnulé královny Alžběty II., která Velké Británii a Commonwealthu vládla od roku 1952.

Zemřela královna Alžběta II.

by @eevelka

Může to být překvapující, ale korunovační ceremoniál se za posledních několik staletí změnil jen nepatrně. Celá slavnost začne v sobotu 6. května, kdy se průvod s králem Karlem III. a jeho chotí Camillou vydá z Buckinghamského paláce a zamíří do Westminsterského opatství. Tam krále i královnu korunuje arcibiskup z Canterbury, načež se průvod vrátí zpět do Buckinghamského paláce, z jehož balkonu pozdraví královská rodina občany venku.

Charles III. a jeho manželka Camilla.

Pozvánku na samotnou korunovaci obdrželo na 2 tisíce hostů, což je v ostrém kontrastu s počtem, který se účastnil korunovace Alžběty II. – tehdy jí přihlíželo zhruba 8 tisíc hostů. Nyní budou poprvé v britských dějinách pozvány také hlavy z jiných států. Českou republiku bude na korunovaci reprezentovat prezident Petr Pavel s manželkou Evou.

V sobotu, tedy v den samotné korunovace, se má po celém Spojeném království rozeznít všech 38 tisíc kostelních zvonů, součástí ceremonie budou také salvy z britských válečných lodí a armádních základen. Nad Buckinghamským palácem pak mají proletět vojenská letadla. Při oslavách se má podávat slaný koláč quiche, který bude obsahovat špenát, fazole a estragon a na který vybrali recept Karel III. s manželkou Camillou.

Nejkrásnější momenty vlády milované královny Alžběty II.

by @annajermanov

Celou slavnost zakončí nedělní světelná show a koncert, na kterém má vystoupit hned několik celebrit. Chybět nebude například Katy Perry, Take That, Tom Cruise, Lionel Richie nebo Olly Murs. Na oslavách se ale určitě objeví spousta dalších celebrit, které si události britské královské rodiny nenechávají ujít.

Sobotní korunovaci živě odvysílají všechny velké české televize, tedy ČT 24, TV Nova i CNN Prima News. Prima a Česká televize nabídnou při té příležitosti také speciály.