Na půdě sněmovny bude opět vznikat zákon, který by měl zrovnoprávnit stejnopohlavní páry. V minulém volebním období nedošlo ke schválení zákona, proto budou poslanci znovu jednat o tom, jaká práva by mohly mít stejnopohlavní páry a za jakých podmínek by mohla být uplatněna.
Pod novelu se podepsali zástupci téměř ze všech stran – ODS, TOP 09, STAN i Piráti a ANO. Poslanci za KDU-ČSL odmítli na novele participovat, poslanci SPD ani nebyli pro tuto spolupráci osloveni.
Ačkoliv se zákon v minulém volebním období projednával, jeho znění nebylo kompletně schváleno a poté už se nestihl projednat. Čekalo se přes tisíc dnů, než poslanci zákon začali vůbec projednávat. Zároveň tehdy, ve stejný den, kdy se projednávalo manželství pro všechny, byl do druhého čtení posunut zákon přesně opačný, a to ústavní zákon o tom, že manželství je svazek mezi mužem a ženou.
Další spory se týkaly samotného označení pojmu manželství. Momentálně mohou stejnopohlavní páry uzavřít registrované partnerství, to jim však odpírá řadu práv, která mají právě heterosexuální páry po uzavření svazku manželského. Někteří poslanci však nechtěli, aby pod pojem manželství spadaly svazky homosexuálních párů. Jako alternativu navhrli stejná práva pro stejnopohlavní páry, ale pod nynějším označením registrované partnerství. To se však nelíbí iniciativě Jsme fér, která dlouhdobě bojuje za narovnání práv v této oblasti.
Ačkoliv návrh podpoří část poslanců z téměř všech politických stran, neznamená to, že je vyhráno. S největší pravděpodobností bude totiž probíhat tzv. volné hlasování, což znamená, že každý z poslanců se bude moci rozhodnout, zda bude pro, či proti bez ohledu na to, jaký názor zastává daná politická strana.
Očekává se tedy, že de facto žádná ze stran nebude v hlasování jednotná. Manželství pro všechny je pro politiky citlivé téma. Před podzimními volbami mezi sebou těžko hledaly kompromis strany, které vstupovaly do koalicí. Zatímco Piráti chtěli manželství pro všechny jako jeden z bodů volebního programu, od Starostů se ozývaly hlasy, které byly proti. Podobný rozkol se odehrál i u trojkoalice v době sestavování vlády. Předseda lidovců Marian Jurečka požadoval, aby žádná ze stran manželství pro všechny nepodpořila. Návrh se však do programového prohlášení vlády nakonec nedostal.
Poslanci, kteří novelu navrhnou, se zatím nechtějí zmiňovat o detailech. Měla by však být předložena ještě před začátkem letních prázdnin. Novelu bude předkládat skupina poslanců, mezi nimi třeba předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Markéta Pekarová Adamová či poslanykně za STAN Barbora Urbanová.
Zdroje: Seznam Zprávy, ČTK, Jsme fér