Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

V lidské krvi byly poprvé nalezeny mikroplasty

Mikroplastové znečištění bylo poprvé zjištěno v lidské krvi, přičemž vědci našli drobné částice u téměř 80 % testovaných lidí.

Nalezení mikroplastů v krvi ukazuje, že jejich částice mohou cestovat po těle a usazovat se v orgánech. Dopad na zdraví zatím není známý, ale vědci jsou i tak znepokojeni, jelikož testy v laboratoři už ukázaly, že mikroplasty poškozují lidské buňky. Vdechování plastů z ovzduší navíc způsobuje miliony předčasných úmrtí ročně, informuje Guardian.

Obrovské množství plastového odpadu má silný dopad na životní prostředí a mikroplasty pomalu kontaminují celou planetu, od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány.

Konec jednorázových plastů v Česku? Poslanci dali návrhu zelenou

by @heyfomo.cz

Už dříve bylo zjištěno, že lidé malé částečky plastů konzumují prostředcnictvím jídla a vody a také je vdechují, až do teď však nikdy nebyly objeveny v krvi.

Vědci analyzovali vzorky krve od 22 anonymních dárců a u 17 našli plastové částice. Polovina vzorků obsahovala PET plast, který se běžně používá v nápojových lahvích, a třetina obsahovala polystyren, který se používá k balení potravin a dalších produktů. Čtvrtina vzorků krve obsahovala polyethylen, ze kterého se vyrábějí plastové tašky.

Naše studie je první známkou toho, že máme v krvi částice polymeru – je to průlomový výsledek,“ řekl profesor Dick Vethaak. Je jistě rozumné mít obavy. Částice v krvi jsou a jsou transportovány po celém těle," dodal profesor.