Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Konec jednorázových plastů v Česku? Poslanci dali návrhu zelenou

Poslanci ve středu v prvním kole podpořili zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka. Sněmovna schválila návrh jednomyslně, platit už tak možná začne od července příštího roku.

Návrh míří i přímo na výrobce některých plastových výrobků. Zákaz se týká hlavně příborů, talířů, brček, vatových tyčinek či tyček k uchycení balonků, nápojových kelímků z expandovaného polystyrenu a také výrobků z oxoplastu. Po zákazu by se podle resortu životního prostředí měla ročně snížit spotřeba daných plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů, informuje ČTK.

K vybraným jednorázovým výrobkům, které budou zakázány, už existuje řada alternativ, které lze používat opakovaně. Zákon také uvádí požadavky na část samotných výrobků z plastu. Například nádoby do objemu tří litrů s uzávěry a víčky z plastu musí mít k sobě tyto uzávěry připevněny. Další opatření řeší třeba budoucí povinný podíl recyklovatelného plastu u plastových lahví.

Zpoplatněné školy a 15 tisíc za alkohol, Rusnok u studentů přestřelil

by @yanhoechka

V případě určitých produktů, například hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků či tabákových výrobků s filtry, musí výrobci uživatele informovat o tom, jak se jich po použití správně zbavit.

Výrobci budou muset také označovat výrobky z plastů jednotným značením. Týkat se to bude cigaret s filtry, samostatných filtrů, vlhčených ubrousků, hygienických pomůcek a kelímků.

Návrh zákona posiluje rovněž takzvanou rozšířenou odpovědnost výrobců vybraných plastových odpadů. Výrobci cigaret se budou muset podílet na úklidu cigaretových odpadků v obcích. Ke spolupráci výrobců s obcemi by mělo docházet prostřednictvím kolektivních systémů. Města a vesnice tak získají finanční příspěvky na úklid.

Návrh také obsahuje cíle pro zpětný odběr plastových nápojových obalů. V roce 2025 to má být 77 % hmotnosti obalů uvedených v daném roce na trh nebo do oběhu, v roce 2029 až 90 %.