Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

V Česku se nejlíp žije v Praze,
nejhůř v Moravskoslezském kraji, tvrdí průzkum

Nejlepším místem pro život je Praha. Na druhém místě se umístil Jihočeský kraj, na třetím Karlovarský a na posledním Moravskoslezský.

Už dvanáctý ročník srovnávacího výzkumu Místo pro život, který zajišťuje společnost Communa, nám opět ukázal, v jakém kraji se žije nejlíp. Tentokrát je to Praha, i když by někdo mohl možná namítat, že Praha je planeta a ne kraj (boomer vtip).

Výzkum provedla analytická agentura Datank, která vycházela z dat veřejných institucí, a provedla také průzkum spokojenosti s 3500 respondenty. Předmětem hodnocení byly oblasti ekologie a životního prostředí, péče o děti a vzdělávání, rozvoje infrastruktury, zdravotnictví a sociálních služeb, práce, bezpečnosti, občanské společnosti a tolerance, volnočasových aktivit a turismu.

Co je krize čtvrtiny života? A jak na ni?

by @martinastrel

Vítězem se stalo hlavní město Praha, které má nejvyšší průměrné mzdy, nejnižší nezaměstnanost, nejvyšší počet vysokých škol, ale také lékařů a zubařů a rovněž například nejvyšší průměrnou naději na dožití u mužů.
David Pavlát ze společnost Communa

Druhý Jihočeský kraj podle něj uspěl díky nízké nehodovosti, množství recyklovaného odpadu v přepočtu na obyvatele nebo podílu dokončených bytů. Kraj se také umístil první v průzkumu spokojenosti mezi obyvateli. Třetí byl Karlovarský kraj, který v hodnocení zabodoval nejvyšším podílem plochy přírodních biotopů, nejnižší produkcí komunálního odpadu, nejnižším rozdílem ve výši platů u mužů a žen nebo nejnižším podílem dětí nepřijatých do mateřských škol. V průzkumu spokojenosti byl druhý.

Na posledním místě skončil Moravskoslezský kraj, kde je podle průzkumu vypouštěno nejvyšší množství emisí škodlivých látek do ovzduší, lidé nejméně recyklují, je tu nejvyšší nezaměstnanost, vysoká nemocnost nebo nedostatek čerpacích stanic a knihoven. Zdravím Ostravu! Na předposlední příčce se umístil Olomoucký kraj a před ním Královéhradecký kraj.

Pořadí krajů podle výsledků výzkumu Místo pro život za rok 2022, v závorce umístění v roce 2021:

1. (13.) Hlavní město Praha

2. (5.) Jihočeský kraj

3. (12.) Karlovarský kraj

4. (1.) Zlínský kraj

5. (8.) Liberecký kraj

6. (6.) Plzeňský kraj

7. (2.) Kraj Vysočina

8. (7.) Středočeský kraj

9. (14.) Ústecký kraj

10. (11.) Pardubický kraj

11. (3.) Jihomoravský kraj

12. (4.) Královéhradecký kraj

13. (9.) Olomoucký kraj

14. (10.) Moravskoslezský kraj

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.