Vzhledem k rychle se oteplující planetě se tento koncept stává čím dál více oblíbeným.
Naše planeta se velmi rychle otepluje a jednou z cest, jak tomu nepřispívat, je přechod od pohřbů a kremací k lidskému kompostování, neboli přírodní organické redukci. Podle dostupných informací totiž způsobují kremace miliony tun emisí oxidu uhličitého ročně, čímž významně přispívají právě ke změně klimatu, a to skrze zadržování zemského tepla v důsledku jevu všem známého jako skleníkový efekt.
Lidské kompostování proto nabírá na oblíbenosti, jelikož se jedná o pro planetu šetrný způsob, jak odstranit lidské tělo, které se touto cestou může proměnit v půdu. Přírodní organická redukce je založena na tom, že se tělo uzavře spolu s vybranými materiály (slámou nebo například dřevní štěpkou) na několik týdnů do kontejneru, kde se následně působením mikrobů rozkládá. Přibližně po jednom měsíci se v kontejneru vytvořená zemina předá pozůstalým a ti ji mohou použít třeba při sázení stromů nebo květin.
Přírodní organické redukci jsou prozatím nakloněni především mladí lidé, kteří ji považují za ekologicky šetrnou alternativu k pohřbům a kremacím. Za posledních 15 let se přitom míra kremací ve Spojených státech téměř zdvojnásobila, a to na 57 procent. I proto zavádí lidskou kompostovaci čím dál více amerických států – tím prvním byl v roce 2019 Washington a následně se přidaly i Colorado, Oregon, Vermont nebo Kalifornie. New York se pak před pár týdny stal prozatím posledním státem USA, který přírodní organickou redukci povolil.
Je velmi pravděpodobné, že se z lidského kompostování stane do budoucna trend – pohřbívání totiž zabírá spoustu místa na neurčitou dobu a kremace zase, jak už bylo uvedeno, způsobují miliony tun emisí oxidu uhličitého ročně.
Zdroje: Environment, BBC, CNBC, Recompose