Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Gen Z se obrací proti Bidenovi. Vadí jim jeho postoj k zákazu TikToku i válce v Pásmu Gazy

Spojené státy se připravují na další prezidentské volby a kampaň Donalda Trumpa i Joe Bidena se dostává do finální fáze. A současný prezident čelí nové výzvě: mladé a queer voličstvo se od něj odvrací. Vadí mu nejen Bidenův postoj k válce v Pásmu Gazy, ale i podpora potenciálního zákazu TikToku.

Už 5. listopadu čekají Spojené státy další prezidentské volby. V nich se po čtyřech letech znovu utkají současný prezident Joe Biden a exprezident Donald Trump. Zatímco pro spoustu lidí je Trump no-go, ať už kvůli jeho federálním obžalobám nebo kvůli extrémní rétorice vůči menšinám, Biden byl v minulých volbách jasnou volbou především pro mladé nebo queer Američany a Američanky. To se ale změnilo.

O federálních obžalobách Donalda Trumpa jsme psali tady👇

Donald Trump je zločinec. Porota ho shledala vinným ve všech 34 bodech obžaloby

@eevelka

Influencers se od Bidena distancují

V roce 2020 byl Joe Biden zvolen prezidentem Spojených států i díky masivní podpoře mladých voličů a voliček, kteří viděli v jeho kampani naději na změnu. Svoji roli tehdy sehrála skupina TikTok for Biden, která dokázala mobilizovat mladé voličstvo na sociálních sítích. V současné době se skupina přejmenovala na Gen-Z for Change, oficiální podpory Bidena v nadcházejících prezidentských volbách se ale zatím zdržela. Hlavním důvodem odstupu mladých voličů a voliček je podle všeho rozpor Bidenovy politiky s klíčovými zájmy generace Z.

Problémem je Bidenův postoj k zákazu TikToku, válce v Pásmu Gazy i ochraně klimatu

Důležitou roli zde pravděpodobně hraje mimo jiné Bidenova podpora potenciálního zákazu TikToku ve Spojených státech, ke kterému by mohlo dojít ještě před volbami, a který vadí dvou třetinám mladých lidí. Polovina z nich se navíc odmítavě staví k Bidenovu postoji vůči válce v Pásmu Gazy, proti které se v posledních měsících uskutečnily na amerických univerzitách rozsáhlé studentské protesty.

Více než třetina generace Z zároveň není spokojená ani s enviromentální politikou, kterou Biden prosazuje, a která se soustředí na novou těžbu ropy a plynu na federálních pozemcích – což je v rozporu s jeho dřívějšími sliby.

Mrkni do článku, kde jsme shrnovali dění kolem TikToku v USA👋

TikTok musíte prodat, nebo jej zakážeme, schválil americký Kongres. Co se teď bude dít?

@eevelka

Queer obyvatelstvo chce víc než jen sliby

Podobně rozporuplně se k Bidenovi v současné chvíli staví také queer obyvatelstvo. Zatímco Biden zrušil zákaz vstupu transgender osob do armády, který před ním zavedl právě Trump, v mnoha dalších ohledech k výraznějšímu zlepšení postavení queer osob nedošlo. Biden například nesplnil své sliby v oblasti zdravotní péče pro transgender osoby nebo širší legislativní ochrany proti diskriminaci. I to ohrožuje jeho podporu nejen mezi queer, ale i mladými Američany a Američankami.

Rok 2023 je ve Spojených státech už nyní rekordním rokem pro anti-LGBTQI+ legislativu

@eevelka

Bidenova kampaň pro letošní prezidentské volby se tak bude muset vypořádat s tím, že jeho voličstvo požaduje víc než jen sliby. Budoucnost jeho znovuzvolení tak závisí na schopnosti jeho administrativy přizpůsobit se potřebám právě těchto důležitých voličů a voliček, které mohou o výsledku voleb rozhodnout.

Zdroj: Washington Post, CNN, NBC, Pew Research