Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Ultimátní guide to Spookmas aneb Vánoce pro gothic bitches

Už jsi slyšel*a o Spooktoberu, ale co Spookmass? Jak mít ideální spooky Vánoce, se dočteš v článku.

If you're anything like me, tak miluješ Vánoce, ale ne rozježděný sníh od aut a hektické nakupování dárků v obchodních centrech kind of Vánoce, ale ty trošku děsivé, kdy je brzo tma, díky sněhu je všechno hrozně tiché a ty si doma zapaluješ všechny svíčky, co máš, a možná přemýšlíš nad tím, jak Vánoce slavili lidi před stovkami let, kind of Vánoce. Prostě slavíš spooky Vánoce, protože jsi spooky bitch and we love that.

Probuď svou inner witch

Naše Elvíra ti potvrdí, že s trochou čarodějnictví jde všechno líp. Než jsme začali slavit Vánoce, jak je všichni známe, jako narození Ježíše Krista, měli svátky v rukou pohané – ať už Slovani nebo třeba Keltové, kteří napříč Evropou slavili zimní slunovrat, tedy první zimní den, který obvykle nastává 21. prosince (letos ale bude 22.). Keltové oslavovali Yule a Slované zase Koledu, oba svátky byly hojně spojené s rituály a oslavou slunce – hlavně s tím, aby se zase vrátilo na jaře. Údajně se navíc v období po slunovratu stírala hranice mezi světem živých a mrtvých, a to zní jako super čas na nějaký witchcraft. Součástí tvých Spookmas tak může být i dodržování starých tradic našich předků nebo nějaké rituály.

Jednoduché rituály na novoluní

by @elvihradilkova

Advent

Něco víc spooky můžeš zapojit už do adventu. Třeba s pomocí super adventního kalendáře. Těch na trhu najdeš spoustu od nejrůznějších gothic nebo emo brandů, jako je Dolls Kill nebo Immortal perfumes, ale levnější varianty seženeš i na Metalshopu. Nebo nějaký kosmetický v Havlíkově Apotéce.

Já jsem si při nákupech v Německu zamilovala anti-adventní kalendář s Misfortune cookies, který je pro Spookmas jak dělaný a není ani tak expensive (velký mínus je, že je german version only).

Season Of The Dead Advent Calendar

2042,-

Sada 4 ks Pocket POP! Happy Holidays Tree Box

549,-

Adventní kalendář 2023

2360,-

Pechkeks Misfortune Cookies Anti Advent Calendar

773,-

Gothic Perfume Advent Calendar

5593,-

Na začátku prosince se taky slaví Mikuláš a chodí čerti a ať to budou naši klasičtí nebo sousední Krampus, tak to rozhodně přidá na trochu děsivé atmosféře.

Dekorace

Spooky Christmas jsou hodně o spojení Halloweenu a Vánoc. Pořád můžeš využít kostlivce, duchy nebo netopýry a soustřeď se na tmavé přírodní tóny. Spousta světýlek v teplých tónech, cesmíny a jehličnaté girlandy jsou way to go. Zkus si vyrazit na procházku a posbírat větvičky nebo uschlé trávy a zapoj svého DIY ducha – think věnce, šišky, sušené ovoce, dřevo a stuhy.

Filmy

Atmosféru musíš samozřejmě doplnit i nějakou zábavou. Pusť si ke zdobení domu, pečení cukroví nebo balení dárků nějaký z těchto filmů:

  • Casper
  • The Nigtmare Before Christmas
  • Legendární parta
  • Grinch
  • Anděl Páně
  • Rare Exports: A Christmas Tale
  • Gremlins
  • The Addams Family
  • Better Watch Out

Knížky

Výběr podzimních knížek, které se ti budou hodit i na tohle období, jsme shrnuli v článku: 👇

Spooky knížky pro spooky bitches: Co si přečíst na podzim

by @_00_3_12

Dál by tě mohlo zaujmout třeba The Shinning od Stephea Kinga, The Winter People od Jennifer McMahon, Snow od Ronalda Malfiho nebo klasická The Road Cormaca McCarthyho.