Jména představitelů evropských zemí a orgánů, desetitisíce uniklých záznamů a odhalení nekalých praktik společnosti. Co jsou Uber Files?
Před několika dny došlo k odhalení tisíce souborů, které popisují způsoby, kterými si společnost Uber předcházela přední evropské politiky a jak obratně se vyhýbala spravedlnosti. Soubory s názvem Uber Files zahrnují přes 124 tisíc záznamů, včetně 83 tisíc e-mailů, a pocházejí z let 2013 až 2017.
Mezi jmény, které lze v Uber Files dohledat, je mimo jiné i jméno současného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Ten se měl několikrát sejít s tehdejším šéfem Uberu Travisem Kalanickem, se kterým se měl domluvit na dlouhodobé podpoře společnosti. V roce 2015 proto Macron podepsal dekret, který zmírnil požadavky na udělování licencí řidičům Uberu, a to i přesto, že se tehdy ve francouzských ulicích konaly někdy i násilné protesty taxikářů proti Uberu.
Dalším člověkem, který společnosti tajně pomáhal, je bývalá eurokomisařka Neelie Kroes. Podle pravidel Evropské unie platí, že pokud chtějí komisaři nastoupit do nové práce dříve než 18 měsíců po ukončení práce v Evropské komisi, musí jim zmíněný orgán toto zaměstnání schválit. Kroes tak napsala etickému výboru EK a žádala o povolení vstoupit do Uberu předtím, než jí uplyne tato lhůta. To jí bylo výborem zamítnuto, podle uniklých dokumentů ale Kroes společnosti i přesto pomáhala a lobbovala za ni, čímž porušila etická pravidla Evropské komise.
Mezi další nekalé praktiky, ke kterým se společnost Uber podle uniklých dokumentů uchýlila, patří například používání systému kill switch. Ten má policistům při případné razii zabránit v přístupu do firemních počítačů. Společnost nicméně uvedla, že od nástupu nového šéfa Daryho Khosrowshashi v roce 2017 už systém kill switch nepoužívá.