Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Tvůj oblíbený song dokáže napovědět, jak se chováš ve vztazích

O tom, že tvou náladu většinou reflektuje hudba, kterou posloucháš, asi víme všichni. Podle nové psychologické studie o tobě ale hudba dokáže říct i to, jak přistupuješ k mezilidským vztahům, zejména těm partnerským.

Hudba je skvělý mood giver, ale zároveň dokáže pomoci i v těžkých situacích. Ano, když brečím ve sprše, poslouchám Franka Oceana. To, co posloucháme, se zkrátka často odvíjí od naší nálady.

Nová studie publikovaná v časopise Personal Relationships ale navíc zjistila, že naše oblíbené písničky dokážou napovědět, jak se chováme ve vztazích, a to v rámci teorie citové vazby.

Teorie citové vazby?

Teorie citové vazby (attachment style) Johna Bowlbyho a Mary Ainsworth studuje citové přilnutí dítěte k matce a dalším blízkým osobám. Vychází z ní, že způsob toho, jak o nás bylo pečováno v dětství, rozhoduje o tom, jak se budeme chovat v dospělosti ve vztazích.

Teorie citové vazby určuje čtyři základní vazby, a to bezpečnou, úzkostnou, vyhýbavou a úzkostně-vyhýbavou.

Chill, bráško, podle studie marihuana dělá lidi laskavější a empatičtější

by @yanhoechka

Bezpečná citová vazba je pro vztah tou nejlepší, jelikož takoví lidé jsou ve vztazích důvěřiví a spokojení. Naopak lidé s úzkostnou vazbou bývají často ve vztahu ve stresu a vyžadují od svého partnera neustálou náklonnost. Takoví lidé často také končí v toxických vztazích.

Vyhýbaví jedinci jsou zase takoví, kteří svou vlastní nezávislost a individuálnost staví před vztah. Mají většinou problémy s psychickou intimitou, často také střídají partnery, protože je děsí závazky. Tento typ vazby se často vyvíjí u dětí, kterým v dětství něco chybělo.

Úzkostně-vyhýbavá vazba je pak vůbec tou nejhorší možností, která kombinuje dvě předešlé.

Tohle jsou důvody, proč lidé ve vztahu podvádějí, aspoň podle vědy

by @yanhoechka

Citová vazba a tvůj playlist

V rámci studie spojení hudby a citové vazby požádali vědci z Torontské univerzity 570 lidí, aby vyjmenovali zhruba dvacet oblíbených skladeb, a poté zkoumali texty jednotlivých písní a hledali v nich klíčové pocity a emoce. Po analýze více než 7 tisícovek tracků zjistili, že oblíbené melodie nejenže odrážejí myšlenky a pocity člověka, ale mohou také odhalit právě typ jeho citové vazby.

Podle výzkumníků se lidem s bezpečnou citovou vazbu nejvíce líbily písničky jako I Got You Babe od Sonny & Cher, At Last od Etty James a I Love You od skupiny Plain White T's.

Lidé s úzkostnou náklonností si zase oblíbili songy jako Wrecking Ball od Miley Cyrus, Hotline Bling od Drakea a Every Breath You Take od The Police.

Vyhýbaví lidé poslouchali No Scrubs od TLC, Take a Bow od Rihanny a The Hills od The Weeknd.

Ti s úzkostně-vyhýbavou citovou vazbou nejčastěji poslouchali I'm Not The Only One od Sama Smithe, I Can't Make You Love Me od Bonnie Raitt a Rolling in the Deep od Adele.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.