Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Donald Trump zatím zatčen nebyl, ukázal ale, že je opět přiraven porušovat zákon

Pokud by k Trumpovu obžalování opravdu došlo, byl by prvním exprezidentem Spojených států, který by čelil trestnímu stíhání.

Americký exprezident Donald Trump v sobotu na své sociální síti Truth Social uvedl, že by mohl být v úterý zatčen. Své podezření odůvodnil uniklými informacemi z prokuratury na Manhattanu, která Trumpa vyšetřuje pro podezření z finanční trestné činnosti. Následně však jeho tým uvedl, že od úřadů exprezident žádné upozornění nedostal, úterý navíc už pominulo a Trump stále zatčen nebyl.

Mimo to, že Trump zveřejnil své podezření na zatčení, dal také ve svém příspěvku jasně najevo, že jeho dny rozhodně ještě nejsou sečteny a že je připraven stavět se proti zákonu kdykoliv se mu zachce. Své podporovatele totiž v postu vyzval k tomu, aby v případě jeho zadržení vyšli do ulic a přivlastnili si zpět americký národ. To je stejná rétorika, kterou používal i v lednu 2021, kdy jeho stoupenci zaútočili na Kapitol, přičemž zemřelo několik lidí a další byli zadrženi.

I přestože do ulic jeho podporovatelé zatím nevyšli, Spojené státy se na případnou vlnu protestů a násilností připravují – policie je v pohotovosti a v některých městech rostou barikády. Trump nicméně vyslal svým příspěvkem zprávu, že je mu zkrátka jedno, co stojí v obžalobě. Namísto toho všechny narovinu varuje, že bude porušovat zákony, když bude chtít a pokud se to někomu nelíbí, ať se obrátí na mafii, kterou si může svolat podle libosti.

Podle médií by mohl Donald Trump brzy čelit obžalobě kvůli údajným platbám v celkové výši 280 000 dolarů, tedy 6,3 milionu Kč, za mlčenlivost dvou žen v období kampaně před prezidentskou volbou v roce 2016. Trump měl totiž mít s pornoherečkou Stormy Daniels a modelkou Karen McDougal románek. Samotné vyšetřování se netýká přímo Trumpova intimního styku, ale otázky, zda exprezident spáchal zločin, když nebyly platby nahlášeny jako výdaje na volební kampaň.

Comeback Donalda Trumpa

by @eevelka

Donald Trump nicméně čelí hned několika obviněním souvisejících například s jeho snahou zvrátit výsledek posledních prezidentských voleb nebo se zacházením s tajnými dokumenty. Pokud by k Trumpovu obžalování pak opravdu došlo, byl by prvním exprezidentem Spojených států, který by čelil trestnímu stíhání.