Bývalý prezident Spojených států Donald Trump se po událostech 6. ledna 2021 odmlčel. I přestože byl i nadále součástí americké politiky, vrátil se do Washingtonu teprve před pár dny. A v podstatě oznámil svou kandidaturu na prezidenta 2024.
Historicky už je ve Spojených státech zažitý určitý způsob opouštění Bílého domu – končící prezident v něm přivítá toho nového, pronese závěrečnou řeč a s celou svou rodinou opustí Washington. Občas se navrátí, pokud to vyžaduje situace, například při státních pohřbech či přírodních katastrofách. Odcházení ale probíhá v tichosti, ať už skromné, nebo hanebné.
Tento narativ změnil před rokem a půl dnes už bývalý prezident USA Donald Trump. Jednalo se o sérii událostí, které vedly až k útoku na Kapitol z 6. ledna 2021. V podzimních prezidentských volbách 2020 získal převahu Joe Biden, což Donald Trump odmítl přijmout a vyvolával do světa, že volby jsou neplatné. Požadoval po svém vice prezidentovi Mikeu Pencovi i po americkém Kongresu, aby Bidenovo vítězství odmítli.
Nikdo už ale tou dobou neskákal podle toho, jak Trump pískal – až na jeho voliče. Toho Trump využil těsně před inaugurací nově zvoleného prezidenta Bidena, kdy své podporovatele vyburcoval natolik, že jejich dav zaútočil na sídla obou komor Kongresu USA. Incident trval celé dvě hodiny, vyžádal si 5 mrtvých a desítky zraněných a stát následně musel za škody zaplatit přes 30 milonů dolarů. Událost navíc zanechala šrám na duši Ameriky – rozdělila její společnost. I přes všechny zmíněné incidenty ale Donald Trump nadále zůstal lídrem Republikánské strany, a to i přesto, že důvěra v něj u některých republikánů výrazně poklesla.
Ve Spojených státech byla v návaznosti na útok na Kapitol zřízena speciální vyšetřovací komise, která měla zjistit, do jaké míry a zda se vůbec Donald Trump na útoku podílel. Komise shromažďuje nejen fyzické důkazy, ale také výpovědi Trumpových spolupracovníků. V červnu její předseda uvedl, že podle prozatímních důkazů byl útok na Kapitol vyvrcholením pokusu o převrat a že Donald Trump stál v jeho centru.
Všechna tato obvinění ani pokračující vyšetřování si však Donald Trump nebere k srdci. Jen před pár dny se do Washingtonu vrátil, aby pronesl svou řeč před publikem America First Policy Institute, organizace založené na jeho podporu. V té se dotkl řady témat, tím hlavním poselstvím byl ale povzdych nad krizí, ve které se současné Spojené státy nachází, a také nad faktem, že v zemi chybí právo a pořádek. Mimo to Trump například uvedl, že by měl být zaveden trest smrti pro drogové dealery nebo obnoveny namátkové kontroly podezřelých osob.
I přesto, že Donald Trump napřímo svou kandidaturu na prezidenta 2024 neoznámil, poskytl co nejvíce možných indicií, které tomu naznačují. Otázkou ale zůstává, jak moc ho poškodí události 6. ledna. Pro některé republikány už toho může být jednoduše moc a v jejich hledáčku může stanout jiný republikánský kandidát, například už zmíněný Mike Pence. Toho si je Trump velmi dobře vědom, i proto pronesl zmíněnou řeč – připravuje si pole pro svou budoucí kampaň.
S výše nastíněným a velmi pravděpodobným scénářem v mysli se pojďme společně poohlédnout po momentech, které jsme s Donaldem Trumpem zažili při jeho (prvním) mandátu – a které, doufáme, se už nikdy nestanou.