Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Tři roky brexitu: Až dvě třetiny Britů by nyní byly pro setrvání v EU

Tři roky poté, co se počet členských zemí Evropské unie snížil z 28 na 27, Velká Británie tápe a její občané si nejsou jisti, zda byl brexit dobrý nápad.

Velká Británie opustila 31. ledna 2020 Evropskou unii, a to po bezmála tříletém vyjednávání. K samotnému referendu došlo už v červnu 2016, tehdejší premiér David Cameron totiž před parlamentními volbami na jaře 2015 přislíbil euroskeptické části svých poslanců, že pokud jejich strana vyhraje, uspořádá v zemi hlasování o vystoupení z EU. A tak se také stalo: 23. června 2016 se Britové poměrem 52:48 procentům rozhodli z Evropské unie opravdu vystoupit. K formálnímu kroku pak došlo právě 31. ledna 2020, trvalo ale dalších 11 měsíců, než se hlavní vyjednavači EU a Británie konečně 24. prosince 2020 domluvili na finální dohodě o budoucích vztazích mezi oběma stranami. Problémem tehdy byly například spory ohledně rybolovu nebo pravidel hospodářské soutěže.

Ani po třech letech však není dohadování konec. Navíc není vůbec jisté, že tomu tak v nejbližší budoucnosti bude. Skličujícím problémem nadále zůstává například hranice Severního Irska, které je součástí Spojeného království, s Irskou republikou, suverénní zemí, která je součástí Evropské unie. Mezi oběma zeměmi došlo v důsledku brexitu ke vzniku vnější hranice EU, načež se EU s Velkou Británií dohodly, že se na uvedenou část Spojeného království budou nadále vztahovat pravidla jednotného unijního trhu, ale přitom bude docházet ke kontrolám zboží.

Severní Irsko ale zůstává i nadále problematickým tématem. Před pár dny se v médiích objevila zpráva o tom, že britští a unijní vyjednavači dosáhli celní dohody o pobrexitových obchodních pravidlech pro Severní Irsko. Irský premiér Leo Varadkar to ale vzápětí popřel a rozhovory s unijními vyjednavači označil za konstruktivní.

Dalším pobrexitovým chaosem je britská ekonomika. Ta podle Mezinárodního měnového fondu zažije jako jediná ze zemí G7 pokles, a to 0,6 procenta HDP. Podle prognóz navíc zaostane i za Ruskem, které nyní čelí západním sankcím kvůli rozpoutání genocidní války na Ukrajině. A toho si všímají i samotní občané. Podle nedávných průzkumů totiž považuje už méně než jedna třetina Britů odchod z EU za dobré rozhodnutí. Každý pátý zastánce brexitu tak změnil názor. Nyní je především na premiérovi Sunakovi a unijních a britských vyjednavačích, aby nasměrovali zemi takovým směrem, který dosavadní prognózy předčí.

Zdroje: ČTK, Euronews, Independent, Reuters