Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Travelguide: Istanbul

Do Turecka mnoho lidí míří pouze v létě k moři. To je ale škoda! Největší město Istanbul nabízí nespočet památek, velmi přívětivé lidi a neuvěřitelnou kulturu. Navíc tě překvapí super nízkými cenami.

Turecko nejsou jen all inclusive hotely u moře

V Turecku je mezi evropskými turisty jednoznačně nejoblíbenější riviéra a místa v oblasti Středozemního moře, kam většinou míří na all inclusive zájezdy k moři. Přitom Istanbul nabízí vše, na co si jen můžeš vzpomenout. Má krásné pláže, zajímavou historii a mnoho možností vyžití.

Istanbul je největší město země, které se rozkládá na území Evropy i Asie. Má více než patnáct milionů obyvatel a chlubí se i jedním z největších a nejmodernějších letišť na světě. Je bránou do Asie i do Evropy. Ale hlavně se jedná o krásné město s úžasnými památkami, tisíci obchody i neskutečnými možnostmi zábavy.

Zdroj: Unsplash

Letenky

Letenky do Istanbulu bohužel nepatří mezi ty nejlevnější, především v letních měsících, kdy se ceny z Prahy za zpáteční cestu pohybují i okolo deseti tisíc. Na jaře a v zimě se však v akci dají od Pegasu sehnat i okolo dvou tisíc. Levnější alternativou pak bývají letenky z Vídně a Berlína, které seženeš i za čtyři tisíce za zpáteční cestu.

Tou nejlevnější možností však bývají odlety z Budapešti, které se i o letních prázdninách pohybují do dvou tisíc. Do Budapešti se dostaneš vlakem nebo letadlem z Prahy. Pokud se pak budeš rozmýšlet, zda letět s Pegasem, nebo s Turkish Airlines a rozdíl v ceně letenek bude jen v řádu stovek, určitě sáhni po Turkish Airlines, jelikož v ceně letenky je i jídlo, příruční kufr a neomezená konzumace vína a piva.

Zdroj: Unsplash

Co v Istanbulu nevynechat?

Hagia Sofia

Jedná se o jednu z nejznámějších sakrálních staveb na světě a až do 15. století se jednalo o největší katedrálu na světě. Mešita má své kouzlo, ale pozor, dovnitř tě pustí pouze se správným oblečením. To ale za malý peníz před vstupem ženám půjčují.

Grand Bazaar

Grand Bazaar není jen obrovská tržnice, jedná se o neskutečný kulturní zážitek. Tamní prodejci na tebe budou volat, zvát tě na čaj a nabízet ti spoustu jejich zboží. Určitě nezapomeň smlouvat, turisty se vždy snaží pěkně natáhnout. A nezapomeň ani na to, že všechno rádoby značkové oblečení, které zde mají, je padělek a vůbec nic nevydrží.

Taksimské náměstí

Jedná se o nejvýznamnější náměstí v Istanbulu, jehož dominantou je Taksimská mešita. Na místě se nachází krásný park a v okolních uličkách je mnoho barů, klubů a hospůdek.

Galata

Galata je historická městská čtvrť, jejíž dominantou je známá Galatská věž z 14. století. Její okolí je nádherné a nedaleko od ní se nachází i nejstarší podzemní lanová dráha v Evropě, tzv. Tünel.

Zdroj: Unsplash

Mešita sultána Ahmeda

Mešita je známá spíše pod názvem Modrá mešita a je největší v Istanbulu. Hned po Hagii Sofii je nejznámějším symbolem města. Pravidla pro návštěvu jsou totožná jako pro Hagiu Sofii a je třeba správně se obléct.

Bospor

Bospor je průliv mezi Marmarským a Černým mořem, který prochází Istanbulem a rozděluje Evropu a Asii. Na místo můžeš doplout lodí, která ti nabídne úžasné výhledy a super možnosti na Instagram friendly fotky. Navíc, jedna jízdenka nestojí ani 100 Kč.

Zdroj: Unsplash

Princovy ostrovy

Pokud budeš chtít nachvíli utéct z ruchu velkoměsta, určitě vyraž na Princovy ostrovy. Jízdenka nestojí ani 100 Kč, cesta zabere pár minut a na místě se nachází krásné pláže, skvostné výhledy a roztomilé stavby.

Jak je to s jídlem?

Neboj se street foodu ani restaurací, nikde se přes peněženku příliš neplácneš a i přímo v centru města se najíš za méně jak polovinu ceny než u nás. V Istanbulu jsem byla třikrát a vždy jsem šla prostě tam, co bylo poblíž. Nic mě zatím nezklamalo a i ta nejzastrčenější restaurace byla fajn.

Jediné, co je velmi odlišné, je turecký kebab. Určitě nečekej chuť jako u nás. Tip: Kafe ve Starbucksu stojí okolo třiceti korun. Pozor jen na vodu z kohoutku, ta není pitná.

Ubytování

Vzhledem k inflaci v zemi se určitě nebojt ani ubytování. Fajn hotely najdeš na Bookingu, Agodě, v appce Super i na Airbnb a průměrná cena tříhvězdičkového hotelu je 500 Kč za noc. Já jsem bydlela asi 200m od Modré mešity ve čtyřhvězdě a stálo nás to ve čtyřech i se snídaní 900 Kč za noc. Jen pozor, na Turecké VPN nefunguje Booking. Ubytování je tak třeba booknout už předem, nebo si zakoupit VPN.

Je Istanbul bezpečný?

Turecko má bohužel kvůli puči a teroristickém útoku v roce 2016 pověst nebezpečné země. Od té doby se ale značně zvýšila ochrana a bezpečnostní kontrolou se musí procházet i při vstupu do supermarketu nebo do metra. Policie navíc stojí na každém rohu všude na náměstí. Stejně jako v každém větším měste zde hrozí kapesní krádeže.

Zdroj: Unsplash

A jaké to je pro ženy? Musíš počítat s tím, že si tě místní všímat budou – budou za tebou chodit, chtít tvoje číslo nebo tě zvát na rande. Během půlhodiny, kdy jsem seděla v parku, za mnou přišli tři Turci a prosili mě, ať s nimi někam jdu. Slušně jsem je odmítla. Je to prostě jiná kultura, ve které je potřeba si na toto zvyknout. Nemyslím si ale, že by si někdo dovolil ti ublížit. Odmítnutí přijímají a jednoduše si pak hledí svého.

Máš také nějaké fajn tipy, co dělat v Istanbulu? Poděl se s námi!