Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Travel tips a hacks, které ti pomohou, když cestuješ sám/sama!

Cestuješ rád/a sám/sama? Tak to se ti bude hodit vědět, na co si dávat pozor, aby ses nedostal/a do úzkých!

Cestování člověka rozvíjí, rozšiřuje mu obzory, dobíjí ho novou energií a učí novým věcem a kulturám. Nikdy ale nevíš, co tě na cestách může potkat, proto je důležité nekoukat na věci s růžovými brýlemi na očích a být ready na cokoliv.

Jiná kultura = jiná povaha = jiné zvyky

Když dorazíš do jiné destinace, nečekej domov. Nové prostředí ti nachystá nejenom nové okolí, ale i nové lidi. Každá země má svou kulturu, to se odráží i na chování místních. V Evropě k sobě máme pořád poměrně blízko, ale třeba v Americe nebo Africe už to tak nebude. Proto musíš být připravený/á na nějaký ten kulturní šok a taky na to, že budeš muset přijmout zvyky a chování jiné země a respektovat je.

Getting out of comfort zone

Daleko od domova si můžeš přijít osaměle, protože nemáš po boku nikoho, o koho se můžeš opřít. Najednou se tak můžeš spoléhat jenom na sebe, a tak budeš muset vyjít ze svojí komfortní zóny.

Říká se, že právě mimo tvou comfort zone se začnou dít ty pravé zázraky, a při sólo cestování ti nejspíš nic jiného nezbyde. Když jsi na místě, kde nikoho neznáš, musíš se občas kousnout a oslovit někoho ty. Musíš se občas zeptat na nepříjemné otázky, jen aby ses dostal/a, kam potřebuješ. Při těchto situacích doporučuju zachovat chladnou hlavu, říct si, že přinejhorším už daného člověka nikdy v životě neuvidíš, a prostě to udělat!

V noci na ulici...

Ne všechna místa na světě jsou bezpečná, takže buď obezřetný/á a dávej si pozor. Raději zvol cestu, která je sice delší, ale bezpečnější, pár minut navíc je přeci jenom lepší než nepříjemný zážitek.

Malý tip: Kup si pepřák nebo kapesní nožík, ty se ti nikdy v tašce nebo kapse neztratí!

Travel Guide: Athény v létě

@martinastrel

Cestování

Při samotné cestě (na letišti, v autobuse a dalších dopravních prostředcích) si vždy dávej pozor na zavazadlo! Když jsi sám/sama, můžeš se bez nich dostat do pěkné prekérky. Bez peněz si nekoupíš nic, bez telefonu si nezavoláš o pomoc a bez dokladů se nikam nedostaneš.

Jak předejít nepříjemnostem? Jak být připravený?

Na novém místě mají jiné návyky, ne všude berou karty. Mým velkým doporučením je mít všude po ruce raději cash. Nikdy totiž nevíš, kdy ti třeba nebude v tom jednom terminálu fungovat karta nebo kdy je ani brát nebudou, ale ty budeš potřebovat nutně zaplatit.

Dej si taky pozor na šok z cen! Na spoustě míst na světě je dráž než v Česku, tak si radši nic nepřeváděj na koruny, bylo by to pro tebe ještě horší.

Posledním a velkým doporučením je zařídit si pojištění, bez něj můžeš být pěkně v pytli. U nás v Česku je zdravotní systém skvělý, ale když to porovnám s Amerikou... Jen za zlomenou ruku tady můžeš zaplatit třeba 2500 dolarů, což je v přepočtu kolem 60 tisíc korun. Nikdy nevíš, co se ti stane, proto vždy mysli na své zdraví, jelikož je na prvním místě, a pořiď si pořádné pojištění.

P. S. Nezapomínej ani na covid certifikát nebo vakcinaci!

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.