Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Tradwife trend romantizuje genderovou nerovnost, přesto má stamilionová zhlédnutí

Tradwife trend neminul asi nikoho, kdo používá TikTok. I přesto, že si každá žena může svůj životní styl vybrat sama, tradwives romantizují doby, kdy to tak zdaleka nebylo.

Vaření, domácnost a podpora manžela

Pokud se i ty řadíš k těm, kteří mají na svém telefonu nainstalovaný TikTok a ve chvílích nudy a prokrastinace projíždíš For You Page, určitě ti neunikl #tradwife trend. Jeho název je zkrácenou verzí termínu traditional wife a na TikToku se těší poměrně velké pozornosti - a to jak v pozitivním, tak v negativním slova smyslu.

Tradwife trend označuje způsob, jakým některé ženy vyjadřují snahu přijmout tradiční genderové role v manželství i v rodinném životě. Mnohdy se hlásí k hodnotám, které byly běžné pro předchozí generace, a to včetně zaměření se na vaření, péči o domácnost nebo podporu manžela v jeho kariéře.

Ve svých videích pak tyto uživatelky romantizují způsob života, který byl pro ženy ještě v 50. letech 20. století běžný. Některé z nich se i oblékají do příhodných outfitů, nosí zástěry a vlasy mají upravené ve stylu Marilyn Monroe. Samy si po domácku vyrábí sýry nebo pečou vlastní chléb a cereálie. V kuchyni tráví většinu dne a do toho se starají o své děti.

Tradwives jsou spojovány s extremismem

Tradwife trend se pyšní na TikToku stamilionovými zhlédnutími. Populární je hlavně mezi mladými, polovinu z těch, kdo jej konzumují, podle interních statistik tvoří lidé z věkové kategorie 18-24 let.

Podle výzkumnice Noelle Cook, která se věnuje extremismu na internetu, včetně trad movementu, je některé influencerky z hnutí možné propojit s krajní pravicí. Do svých aesthetic videí vkládají odkazy na krajně pravicové myšlenky a svůj obsah koncipují jako revoltu proti „modernímu světu“.

Některé tradwives lze spojit i s mormonismem – náboženstvím, které klade důraz na roli ženy v domácnosti. Ta si musí udržovat čistý vzhled, být poslušná a zasvětit svůj život rodině. To vše musí zvládat s lehkostí a nadhledem. Jednou z jeho doktrín je i přesvědčení, že černošští lidé jsou podřadní. 

Kritice čelí i romantizování péče o domácnost. Neexistuje žádný podložený rozdíl mezi gendery, který by ženy k této činnosti předurčoval, studie nic takového nepotvrzují.

Trad wifes propagují „charakteristicky feminní vlastnosti“, jako je cudnost, nebo submisivní postavení k muži a svoje platformy využívají k tomu, aby přesvědčily ostatní ženy, že se mají „vzdát feminismu a přijmout tradici“. Právě feminismus jim ale umožnil svobodu volby a možnosti, které mají dnes.

Kde se vzaly?

Trend tradwives není nový. Objevovat se začal už v roce 2016 v komunitě na YouTube a Instagramu, kde obvykle ženy v domácnosti a matky publikovaly videa o tom, jak učinit svého muže šťastného, nebo jak žít život v souladu s tradicí a vírou. Jejich vliv se přenesl i na novou generaci a spolu s TikTokem přetvořil do úplně jiné podoby, které má ale stejné základy.

Gen Z je ze všech generací nejprogresivnější, nejtolerantnější, etnicky nejdiverzifikovanější a méně si zakládá na genderových stereotypech. Netýká se to ale všech, část mladých (primárně mužů) se proti směřování společnosti vymezuje, a týká se to i některých teenagerek, které na TikToku tancují do trendující hudby zatímco znevažují práva žen, citují Bibli a sní o tom, jaké outfity budou nosit a jaké oblečení budou vařit svému muži, až dospějí.

Meme starý několik let ukazuje pohled konzervativních mladých, primárně mužů, na svět.

Díky TikToku se původně malé hnutí stalo mainstreamovějším. Pomohla jim k tomu internet culture, díky níž jde složité společenské problémy, na kterých si zakládá, zjednodušit na memes nebo krátká videa, která promlouvají k masovému publiku. Mladí muži jsou navíc stále konzervativnější – falešná představa tradičního života k nim promlouvá podobně jako influenceři typu Andrew Tate.

Zdroje: Concern, Vice, The Guardian, The Conversation

Víc si o rozevírajících nůžkách mezi gen z muži a ženami přečti tady.👇

Nastupuje generace Taylor Swift a Andrewa Tatea? Podle průzkumů jsou mladí muži stále konzervativnější a ženy liberálnější

by @eevelka