Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Top knížky o rusko-ukrajinské válce

Rusko-ukrajinská válka je komplexní událostí, a v dnešním víru dezinformací či nepřesných zpráv je proto důležité mít alespoň základní přehled o jejím původu, reáliích a kontextu. V článku najdeš top 5 knih, které ti přesně tohle mohou nabídnout.

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu začala před téměř šestnácti měsíci, její počáteční militární fáze ale už v roce 2014, kdy se Ruská federace rozhodla anektovat ukrajinský poloostrov Krym a okupovat východní část země – Donbas. Konflikt už několik let zásadně ovlivňuje mezinárodní dynamiku, která se na vytvoření konfliktu sama podílela, a do budoucna světové dění zásadně ovlivňovat bude. Vytvářen je zároveň nový světový pořádek, který ze stolu smetává ten typický pro období po studené válce. Rusko-ukrajinská válka je zkrátka komplexní událostí, a v dnešním víru dezinformací či nepřesných zpráv je proto důležité mít alespoň základní přehled o jejím původu, reáliích a kontextu. Jaké jsou proto knížky, které by sis měl/a přečíst, aby ses v konfliktu orientoval/a?

Serhii Plokhy: The Russo-Ukrainian War

Serhii Plokhy je přední ukrajinský historik, který je zároveň profesorem historie na Harvard University. Specializuje se především na studenou válku a nukleární historii, díky svému původu byl ale svědkem zásadních událostí, které se v regionu východní Evropy udály v posledních dekádách. Skrze spojení své zkušenosti a specializace popisuje ve své nově publikované knize The Russo-Ukrainian War historii rusko-ukrajinské války, regionální i mezinárodní události, které ruské invazi z roku 2014 předcházely, i kontext, který povolil ruskému diktátorovi Vladimiru Putinovi zahájit v únoru loňského roku invazi plnohodnotnou. Dozvíš se tak o původu ruských činů a ukrajinských reakcí, ale i třeba o roli Západu, která je v současné válce naprosto zásadní.

Zdroj: Profimedia

Garry Kasparov: Winter Is Coming

Garry Kasparov je mistr světa v šachu z let 1985-2000 a zároveň přední ruský opoziční politik, který žije v současné chvíli v New Yorku. Jeho kniha Winter Is Coming vyšla v prvním vydání v roce 2015, tedy rok po ruské anexi ukrajinského Krymu, a v mnohém bohužel předpověděla vývoj událostí, který následně dospěl až k současné ruské válce. Kasparov ve svém díle popisuje z vlastní zkušenosti 90. léta 20. století, rozpad Sovětského svazu, mocenské hry uvnitř Kremlu i prvních 15 let vlády Vladimira Putina. Skrze svůj vhled do vnitřního fungování Ruska tak dává ve své knize velmi důležitý kontext pro pochopení ruského chování a motivací. Kniha je tak nejen jeho osobní zpovědí, ale také zpovědí existence Ruské federace.

Zdroj: Profimedia

Hannah Arendt: Původ totalitarismu

Hannah Arendt byla slavná politická filosofka a publicistka německo-židovského původu. Ve své knize Původ totalitarismu, která vyšla už v roce 1951, se zabývá otázkou křehkosti liberalismu a původu nacismu a stalinismu. Vrací se zpět k událostem druhé světové války, způsobům, kterými se lidé chovali jeden k druhému, i k uprchlické krizi, která nutně následovala. Zároveň se ale Arendt obrací i na ty, kteří v totalitní diktatuře žijí – k sekundárním obětem takových režimů. V době, kdy veškerou moc v Kremlu drží Vladimir Putin, který je často dáván do souvislosti s Adolfem Hitlerem a který na Ukrajině způsobuje kromě brutalit právě i masivní exodus Ukrajinců, je tato kniha naprosto zásadní.

Zdroj: Profimedia

Anne Applebaum: Red Famine: Stalin's War on Ukraine

Anne Applebaum je novinářka a historička polsko-amerického původu, která se ve svých publikacích zaměřuje především na historii komunismu a vývoj společností ve střední a východní Evropě. Pracovala pro média jako The Economist, The Washington Post nebo The Atlantic a na svém kontě má nespočet knih, které se na zmíněné regiony a jejich historii zaměřují. Kniha Red Famine: Stalin's War on Ukraine pojednává o hladomoru, který následkem Stalinovské politice postihl ukrajinský lid mezi lety 1932 a 1933. Kromě popisu této ničivé události pomocí historických faktů zahrnuje dílo také výpovědi přeživších – co všechno byli schopni kvůli hladu udělat a jak velkou roli v celém průběhu hladomoru hrála tehdejší sovětská propaganda. Jelikož se jedná o zásadní historickou epizodu v ukrajinských dějinách i v rámci vývoje rusko-ukrajinských vztahů, je kniha od Anne Applebaum důležitou publikací a jednou z těch, které se hodí v této době znát.

Zdroj: Profimedia

Vojtěch Boháč: Všechny cesty vedou k válce: Příběh Ruska a Ukrajiny očima českého reportéra

Šéfredaktor Voxpotu a vystudovaný politolog Vojtěch Boháč má k Ukrajině velmi blízko. Posledních více než 10 let se na ní opakovaně vrací, dříve v rámci studijních pobytů, nyní jako novinář, kterého zajímají lidské příběhy. Boháč už od začátku ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu pravidelně informuje na Twitteru o vývoji situace na frontě a díky své dlouholeté zkušenosti s Ukrajinci i se zemí jako takovou je jeho podání informací vždy obohaceno o hluboký a srozumitelný kontext. Ve své knize Všechny cesty vedou k válce vypráví o životě na Ukrajině i v Rusku před začátkem invaze, po anexi Krymu i během propuknutí největšího vojenského střetu v Evropě od dob druhé světové války. Očima reportéra tak popisuje, jaké to je být uprostřed bojů a při chvílích, kdy se tvoří historie.

* Kvalitních knih o rusko-ukrajinské válce, jejím kontextu, původu i dopadu je samozřejmě mnohem víc. Teprve po pochopení základních souvislostí je ale možné specifičtěji vybírat ty, které zrovna nám sednou svým stylem i předmětem. Výše uvedené tituly proto podávají především tento nutný přehled.