Hrozně ráda čtu o světě. Třeba o Spojených státech a všech jejich problémech, o historii lidstva a naší cestě na špičku pyramidy, ale i o tom, jak si vlastně tu špičku vůbec nezasloužíme. Tady je mých top 5 knih o světě.
Novináře Martina Řezníčka určitě znáš z televizní obrazovky, protože působí v České televizi. V roce 2020 mu vyšlo první vydání knihy Rozpojené státy, ve které popisuje příběhy ze svého pětiletého působení v USA: od vybírání kravaty pro Henryho Kissingera před rozhovorem o Václavu Havlovi až po rasové nepokoje, které během pár minut dokázaly zemi plnou zákonů přeměnit v anarchii. Kniha vypovídá o opravdovém stavu velmoci, která má bezesporu vliv na celosvětové dění. Jedná se o obraz americké společnosti se vším, co v ní funguje i nefunguje. Rozpojené státy jsem zhltla během pár dní a přeju si, aby takových knih vznikalo víc.
U Spojených států ještě chvíli zůstaneme. Izraelsko-americký novinář a spisovatel Tuvia Tenenbom procestoval Ameriku skrz naskrz, aby se potkal s místními lidmi, pronikl do jejich života a dozvěděl se od nich, jak život v USA opravdu vypadá. Název knihy je více než vypovídající – Tuvia totiž zjistil, že spousta Američanů problémy své země popírá. Musel proto do dialogů vložit provokativní otázky, aby z místních dostal pravdu o stavu Ameriky. Skrze rozhovory s americkými Židy, bezdomovci, rasisty i politiky tak dal vzniknout knize, která vtipným způsobem přibližuje alarmující realitu Spojených států.
Historik Yuval Noah Harari je dnes už velmi známým autorem. Ve své knize Sapiens popisuje celou historii lidstva – od našich afrických začátků až po dnešní civilizaci. Udává důvody, proč to byl právě člověk, který si ostatní tvory podmanil – jedním z nich je třeba jedinečná schopnost spolupráce širokých mas. Kniha má dvě pokračování: Homo Deus, v níž se Harrari zamýšlí nad naší budoucností plné technologie a umělé inteligence, a 21 lekcí pro 21. století, která se věnuje přítomnosti a otázkám, kterým čelíme dnes a denně – od fake news až po význam národa a náboženství. Dílo Harariho považuji za fundamentální, klade v něm totiž otázky, kterým se často bojíme sami čelit.
Koreanistka Nina Špitálníková napsala knihu, která tvoří ucelený obraz Severní Koreje – země, o které toho kvůli tamní cenzuře víme jen velmi málo. Skrze rozhovory se sedmi severokorejskými uprchlíky se dozvídáme víc o životě v autokratickém režimu a o tom, jak obyvatelé země téměř neznají svobodu. Náročnost čtení téhle knihy poukazuje jen na zlomek toho, jaké věci se za oponou Severní Koreje opravdu dějí.
Pokud máš rád/a data a statistiky, tahle kniha od lékaře Hanse Roslinga je přímo pro tebe. Jak se v průběhu let měnila propast mezi bohatými a chudými? Kde se žije lidem na zemi nejšťastněji? A proč si myslíme, že jsme na tom tak špatně, když je opak pravdou? Kniha pojednává o opravdovém stavu dnešního světa a upozorňuje na to, že si vlastně žijeme mnohem lépe, než si myslíme. Po jejím přečtení ti bude život připadat o trochu hezčí a optimističtější.