Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

TOP 5 knih o světě

Hrozně ráda čtu o světě. Třeba o Spojených státech a všech jejich problémech, o historii lidstva a naší cestě na špičku pyramidy, ale i o tom, jak si vlastně tu špičku vůbec nezasloužíme. Tady je mých top 5 knih o světě.

Rozpojené státy / Martin Řezníček

Novináře Martina Řezníčka určitě znáš z televizní obrazovky, protože působí v České televizi. V roce 2020 mu vyšlo první vydání knihy Rozpojené státy, ve které popisuje příběhy ze svého pětiletého působení v USA: od vybírání kravaty pro Henryho Kissingera před rozhovorem o Václavu Havlovi až po rasové nepokoje, které během pár minut dokázaly zemi plnou zákonů přeměnit v anarchii. Kniha vypovídá o opravdovém stavu velmoci, která má bezesporu vliv na celosvětové dění. Jedná se o obraz americké společnosti se vším, co v ní funguje i nefunguje. Rozpojené státy jsem zhltla během pár dní a přeju si, aby takových knih vznikalo víc. 

Rozpojené státy / Martin Řezníček

348,-

Všechny jejich lži / Tuvia Tenenbom

U Spojených států ještě chvíli zůstaneme. Izraelsko-americký novinář a spisovatel Tuvia Tenenbom procestoval Ameriku skrz naskrz, aby se potkal s místními lidmi, pronikl do jejich života a dozvěděl se od nich, jak život v USA opravdu vypadá. Název knihy je více než vypovídající – Tuvia totiž zjistil, že spousta Američanů problémy své země popírá. Musel proto do dialogů vložit provokativní otázky, aby z místních dostal pravdu o stavu Ameriky. Skrze rozhovory s americkými Židy, bezdomovci, rasisty i politiky tak dal vzniknout knize, která vtipným způsobem přibližuje alarmující realitu Spojených států.

Všechny jejich lži / Tuvia Tenenbom

140,-

Sapiens / Yuval Noah Harari

Historik Yuval Noah Harari je dnes už velmi známým autorem. Ve své knize Sapiens popisuje celou historii lidstva – od našich afrických začátků až po dnešní civilizaci. Udává důvody, proč to byl právě člověk, který si ostatní tvory podmanil – jedním z nich je třeba jedinečná schopnost spolupráce širokých mas. Kniha má dvě pokračování: Homo Deus, v níž se Harrari zamýšlí nad naší budoucností plné technologie a umělé inteligence, a 21 lekcí pro 21. století, která se věnuje přítomnosti a otázkám, kterým čelíme dnes a denně – od fake news až po význam národa a náboženství. Dílo Harariho považuji za fundamentální, klade v něm totiž otázky, kterým se často bojíme sami čelit.

Sapiens / Yuval Noah Harari

286,-

Svědectví o životě v KLDR / Nina Špitálníková

Koreanistka Nina Špitálníková napsala knihu, která tvoří ucelený obraz Severní Koreje – země, o které toho kvůli tamní cenzuře víme jen velmi málo. Skrze rozhovory se sedmi severokorejskými uprchlíky se dozvídáme víc o životě v autokratickém režimu a o tom, jak obyvatelé země téměř neznají svobodu. Náročnost čtení téhle knihy poukazuje jen na zlomek toho, jaké věci se za oponou Severní Koreje opravdu dějí.

Svědectví o životě v KLDR / Nina Špitálníková

329,-

Faktomluva / Hans Rosling

Pokud máš rád/a data a statistiky, tahle kniha od lékaře Hanse Roslinga je přímo pro tebe. Jak se v průběhu let měnila propast mezi bohatými a chudými? Kde se žije lidem na zemi nejšťastněji? A proč si myslíme, že jsme na tom tak špatně, když je opak pravdou? Kniha pojednává o opravdovém stavu dnešního světa a upozorňuje na to, že si vlastně žijeme mnohem lépe, než si myslíme. Po jejím přečtení ti bude život připadat o trochu hezčí a optimističtější.

Faktomluva / Hans Rosling

339,-