TikTok ovlivňuje naše životy ve velké, někdy až nezdravé, míře. Zdravý životní styl je sice fajn, ale nic se nesmí přehánět, všeho moc totiž škodí.
Trigger warning: Článek rozebírá nezdravý vztah s jídlem.
I přestože už nejsme v roce 2016, diet culture je stále tady. Možná už nejde o to jíst jako Victoria's Secret Angel, ale podobné koncepty pořád existují, jenom jsou trochu jinak zabalené. V dnešní době se totiž zaměřujeme na wellbeing a zdravý životní styl, který se pojí i s fyzickou aktivitou, což obnáší určitý druh stravy. Fitness má obří přesah do všech oblastí sociálních sítí, což je super, ale ne každý člověk by se měl řídit bodybuilderským režimem, pokud sám není bodybuilder. To se vztahuje i na konzumaci proteinů.
Naše obsese s proteiny v jídle může přerůstat v něco nezdravého. Například Tamika Turner (content creatorka) v rozhovoru pro Nylon Mag uvedla :
Sama pak ještě říká, že takové extrémní hlídání a zaměřovaní se na stravu může být pro lidi, kteří dříve bojovali s PPP, krok zpět, jelikož se jedná opět o určitou obsesi jídlem, jen zaškatulkovanou pod názvem zdravý životní styl.
Všichni víme, že jíst správně je potřeba, ale nutit se nadřazovat protein nad ostatní potraviny, které mají plno vitamínů a jiných potřebných látek pro naše tělo, je špatně. Nejlepší strava je totiž ta, ve které se objevuje ode všeho něco a která nás nestresuje.
Sama jsem si tímhle už prošla. Od doby, kdy jsem začala cvičit, moje obsese s proteinem narostla. Do každého jídla jsem si začala přidávat extrémní množství masa a dalších zdrojů bílkovin. Občas, když jsem měla chuť na něco jiného, jsem si to strašněvyčítala a neustále jsem přemýšlela, jak si to nahradím. I obsah mojí ledničky se skládal jen z potravin s „vysokým obsahem proteinu “ – různé tyčinky, jogurty a podobně.
Opravdu mi to dělalo bordel v hlavě i životě a vše jsem tomu podřizovala. Tady vidíš, že i když něco vypadá jako zdravý návyk, nemusí to tak vždycky být. Důležitý je totiž balanc a nenechat se strhnout internetovými trendy.