Společnost chce nastavit uživatelům zdravou hranici používání mobilních telefonů a sociálních sítí, otázkou ale je, jak efektivní její krok bude.
TikTok nedávno oznámil, že v následujících týdnech zavede nové funkce, které mají za cíl pozitivně vylepšit čas uživatelů strávený na sociální síti. Jednou z nich bude i denní screen time limit, který se má týkat všech uživatelů pod 18 let a který bude automaticky nastaven na 60 minut.
Po dosažení 60minutového limitu budou dospívající vyzváni k zadání přístupového kódu, aby mohli pokračovat ve sledování, a budou muset učinit aktivní rozhodnutí o prodloužení této doby. Pro osoby mladší 13 let bude denní limit času stráveného u obrazovky také nastaven na 60 minut a přístupový kód bude následně muset do aplikace zadat rodič tak, aby umožnil dalších 30 minut sledování TikToku.
I přesto, že neexistuje obecně uznané správné množství času stráveného u obrazovek, rozhodla se společnost nastavit limit na 60 minut poté, co krok konzultovala s odborníky z Digital Wellness Lab. Výzkumy totiž ukazují, že větší povědomí o tom, jak trávíme svůj čas, nám může pomoci k tomu, abychom svá rozhodnutí dělali cílevědoměji. Podle nových funkcí si ale bude moci nastavit vlastní limity času stráveného na obrazovce pro každý den v týdnu kdokoliv. TikTok navíc zavede také sleep reminder, který bude mít za cíl usnadnit uživatelům plánování offline času.
Otázkou je, jak efektivní krok TikToku bude a zda ve skutečnosti donutí dospívající pozastavit se nad zadáním přístupového kódu. Je totiž možné, že si každodenní uživatelé na nové opatření natolik zvyknou, že nad ním po pár dnech už nebudou ani přemýšlet. A nebo do aplikace jednoduše zadají jiný rok narození, aby se limitu vyhnuli úplně.