Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Texaský soudce pozastavil ve Spojených státech poskytování potratové pilulky, mohla by být zakázána úplně

Vláda se může proti jeho rozhodnutí během dalších sedmi dnů odvolat, pak ale nabude jeho příkaz účinnosti.

Potratovým právům a svobodě žen ve Spojených státech byla včera zasazena další rána, a to ze strany konzervativního texaského soudce Matthewa Kacsmaryka, který byl do funkce jmenován republikánským exprezidentem Donaldem Trumpem. Kacsmaryk totiž vydal rozhodnutí, které v zemi v podstatě zakazuje prodej potratové pilulky mifepristonu, a to skrze pozastavení platnosti registrace pilulky, která byla Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydána už před 23 lety.

Mifepriston je tradičně předepisován za účelem ukončení těhotenství, přičemž druhá častá pilulka misoprostol následně vyvolá potrat. Podle texaského soudce je mifepriston nebezpečný, což ale není prokázáno. FDA uvedl, že potratová pilulka může mít vzácně vážné vedlejší účinky, podle dostupných údajů ale v souvislosti s užíváním látky zemřelo za více než 20 let asi 26 žen, což odpovídá zhruba 0,65 úmrtí na 100 tisíc potratů. Naproti tomu v souvislosti s užíváním Aspirinu umírá až 15,3 ze 100 tisíc jeho uživatelů.

We're going to fight it. The Attorney General has announced
The Justice Department will file an appeal and seek an immediate stay of the decision. And Congress must restore the protections of Roe v. Wade. Vice President Kamala Harris and I are committed to protecting a woman’s right to an abortion. Period.
Americký prezident Joe Biden na Twitteru

Ještě včera vydal vedle texaského soudce prohlášení také soudce ze státu Washington Thomas O. Rice, jenž byl do funkce jmenován Trumpovým předchůdcem, demokratickým prezidentem Barackem Obamou. Ten naopak nařídil všem úřadům v 17 státech vedených demokraty, aby žádné změny v souvislosti s mifepristonem nedělali a aby nechali pilulku nadále dostupnou.

V současné době není jasné, jak rychle může být přístup k pilulce zakázán. Vzhledem k souběhu dvou protichůdných příkazů a tvrzení amerického ministerstva spravedlnosti, že se proti Kacsmarykovu nařízení odvolá, je pravděpodobné, že se případ dostane až k Nejvyššímu soudu USA. Vláda má nicméně od pátku sedm dní na to, aby se odvolala, během nich totiž verdikt soudce nenabude účinnosti. 

Zdroje: ČTK, BBC