Ať už se zrovna chystáš na nový piercing a tetování, nebo tě jen zajímá, jak se o ně správně starat v létě, tenhle článek je pro tebe!
Kdy je nejlepší zajít na piercing a tetování, jak to s nimi je v létě a jakou péči novým i starším kérkám a piercingům v nejteplejších měsících roku věnovat? To jsou nekonečně dokola omílané otázky, ve kterých mnozí nemají jasno. Včetně mě, a to jsem propíchaná a počmáraná už tři roky.. Zeptala jsem se na ně tedy mojí piercerky Agny a tatérky Máji a všechnu nabitou knowledge ti jednoduše shrnu a podělím se o ni! Tak jdem na to🌞
Kdykoliv je venku horko, chodíš se koupat, opalovat nebo se zkrátka víc potíš, piercing není nejlepší volba. Pierceři ti většinu pierců píchnou i v létě, ale například určitá umístění v uších, jako jsou industrial nebo daith, se nedoporučují. Dlouho se hojí a omezovaly by tě v koupačkách a slunění. Agna v tomto případě zůstává ale jen u doporučení a podobně to mají i ostatní pierceři. Přes co u ní však nejede vlak, je propichování pupíku, bradavek a intimních partií. S těmi přestává během května/června a zpět do nabídky je vrací na konci léta. Tato místa se totiž hodně potí, to může vést k zapaření a zapaření může vést k zánětům. Když to trochu přeženu, piercerovi v podstatě zaplatíš za to, abys později krvavý, zahnisaný a prostě fakt ve fuj stavu piercing musel*a vytáhnout. A to nechceš..
🌞 Rty, nos, obočí, jazyk - celoročně no problem
🌸 Uši - lalůčky celoročně ok, u chrupavek si v létě + v zimě, když nosíš čepici, musíš dávat větší pozor a slíbit piercerovi, že se o ně budeš fakt poctivě starat (a pak to i dodržovat)
🍊 Pupík, bradavky, intimní partie, microdermaly - v létě no go
Z osobní zkušenosti s propíchlými nostrily, septem, obočím a ušima bych ti nejvíc doporučila zajít na piercing na jaře nebo na konci léta, kdy není horko, ale zároveň nemáš rýmu a nenosíš čepici, co by ti mohla o piercing drhnout.
Pokud si tohle zrovna čteš s čerstvě píchlým piercingem, nebo dokonce tím, který se považuje za na léto problematický, nezoufej. Tady je pár rad, co v téhle situaci dělat a co je fakt no-go.
Léto a některé piercy můžou být nemilá situace, ale když už tam jsou, vyndávat je samozřejmě nemusíš! Jen si dávej opravdu pozor. Pokud máš píchlou chrupavku v uchu, pečlivě se o piercing starej, poctivě ho jednou denně čisti solným roztokem, a když se půjdeš koupat, nenamáčej si hlavu. Pokud máš propíchlé bradavky nebo pupík, nepřeháněj to s opalováním a koupačkám se optimálně vyhni úplně. Ať už chlorovaná nebo přírodní voda, může se do vpichu dostat a nadělat extrémní neplechu. A také nos volné oblečení!
Koupačky, opalování, sport, u kterého se velmi zapotíš atd. vynech alespoň na 3 měsíce po píchnutí.
Starším piercingům se v létě však zvýšená péče věnovat nemusí, pokud jsou ale jen nahojené, ne dohojené, tak je pořád čisti, i kdyby jen vlažnou vodou, a udržuj v suchu.🩷
Každé roční období má pro tetování své plusy i minusy.V létě se musíš v průběhu hojení omezovat podobně jako u piercingů, ale zároveň tetovačce svědčí, že není pod vrstvami oblečení jako v zimě, může dýchat, a lépe se tak hojí. Záleží tedy opravdu na každém, co mu vyhovuje, jaké aktivity pravidelně dělá, a podle toho je dobré se rozhodnout! Co je nejdůležitější, je, si na tetování dávat v průběhu hojení pozor, ať už je léto nebo zima.
Nejdůležitější je hlavně dávat pozor na přímé slunce, a to i před tím, než na tetování půjdeš, aby kůže nebyla spálená a byla připravená na samotný proces.
Po tetování se tedy vyhýbej opalování a koupání, dokud se tetování nezahojí.Mazej se doporučenými produkty, SPFko ale používej až poté, co je tetování zcela zahojené. Doba hojení je o dost kratší než u piercingů, ale opět záleží na umístění, velikosti a tvém typu kůže. Minimálně se však jedná o dobu 14 dní, během kterých bys měl*a věnovat svému tetování zvýšenou péči a nevystavovat se přímému slunci, bazénům, rybníkům, a dokonce i koupání ve vaně. Do kérky by se ti totiž mohly dostat bakterie.
Starší zahojená tetování je v létě důležité mazat SPFkem, nejlépe s faktorem 50+, aby barvy zůstaly co nejdéle krásně syté.
Kromě výše zmíněných másel a krémů bych ti osobně doporučila speciální máslo na tetování od značky LoveInk, které je 100% veganské. Vyrábí je ve třech různých vůních, másla nejsou vůbec těžká na kůži a sto mililitrové balení (ze kterého jsem na svých 14 tetování vyplýtvala sotva čtvrtinu) tě vyjde na 250 korun. Tohle není placená spolupráce, ale přeju si, aby by byla.
Tak tetování a piercingům zdar, a všem jejich cool majitelům přeju krásný léto, see ya u dalšího článku!🧡