Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Svět zasáhl masivní IT výpadek. Co za ním stojí?

Obří technologický výpadek v pátek hýbal celým světem. Nelétala kvůli němu letadla, problémy hlásila média, byznysy, banky, ale i policie.

V pátek 19. srpna přiznala kybernetická bezpečnostní firma Crowdstrike, že její chybný update způsobil masivní globální výpadek služeb Microsoftu. Zprávy se začaly objevovat v pátek brzy ráno a problém nejvíce pocítily velké byznysy, státní instituce a cestující leteckých společností. S výpadkem se ale mohli potkat i ostatní uživatelé.

They call him The Blue Screen of Death

Na internetu se kromě letišť nebo institucí sešla i celá řada lidí, kteří svoje nefunknčí zařízení postovali na sociální sítě. Tzv. modrá smrt nebo The Blue Screen of Death (BSOD) označuje kritickou chybu, kvůli které se systém Windows vynuceně vypne nebo restartuje a zpravidla se tak i zasekne.

Proč je to takový problém?

Chyba, kterou v updatu vypustil Crowdstrike se týká jen operačního systému Windows, takže uživatelé a uživatelky iOS nebo Linuxu si můžou oddechnout. V osobním životě je modrá obrazovka nepříjemná, velký problém v globálním měřítku ale způsobily především dvě věci:

1) Microsoft Windows je nejpoužívanější operační systém na světě

Globální výpadek vychází z toho, že drtivá většina všech našich systémů běží právě na operačním systému Windows. Lidé (ať už v osobním použití nebo v práci) neměli kvůli modré smrti přístup do počítačů a tím pádem ani do potřebných systémů. Proto měla letiště problémy s odbavováním, obchody s placením či samoobslužnými kiosky, lékaři s rezervačními systémy atd.

2) Typ updatu ovlivňuje celý počítač

Crowdstrike provedl update bezpečnostího softwaru, který v počítačích vyhledává viry nebo kybernetické útoky. Takový software ale potřebuje kompletní přístup k celému počítači, aby správně fungoval, a pokud se v něm něco pokazí, ovlivní to celý přístroj.

Jedním z úskalí bezpečnostního softwaru je to, že aby mohl plnit svou funkci, musí mít absolutní oprávnění nad celým počítačem. Pokud s ním tedy něco není v pořádku, následky jsou mnohem větší, než když nefunguje tabulkový procesor.
Thomas Parenty, kybernetický konzultant

Firma CrowdStrike uvedla, že výpadek nebyl zaviněn kybernetickým útokem a pracuje na opravení chyby, i když podle slov ředitele společnosti může nějakou chvíli trvat, než se všechno vrátí no normálu, především proto, že se restarty v některých případech musí dělat manuálně.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.