Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

„Svět flirtuje s klimatickou katastrofou.“ Blížíme se do bodu, kdy nebude návratu

Klimatická hrozba, které naše planeta čelí, se podle šéfa Organizace spojených národů (OSN) Antónia Guterrese blíží bodu, z něhož nebude návratu. Změny, které přinese, podle něj podkopou základní podmínky života.

Guterres na summitu ve švýcarském Davosu prohlásil, že svět „flirtuje s klimatickou katastrofou“. Situaci, která nyní panuje na světě, ať už jde o klima nebo mezinárodní vztahy, označil za nejhorší ve svém životě.

Podle Guterrese společnost v současné době spotřebovává více zdrojů, než by měla a zároveň nevyužívá zbývající čas k boji proti změnám klimatu.

„Teď jsme na hraně nezvratných změn, které v budoucnosti kompletně podkopají život na planetě, jak ho známe,“ řekl šéf OSN.

Podle vědců je vzhledem k nynějšímu vývoji velmi nepravděpodobné, že se podaří oteplení planety do konce století udržet pod hranicí 1,5 stupně Celsia oproti předprůmyslovému období, což bude mít dramatické následky pro celý svět. Část následků navíc bude možná nevratná.

Globální oteplování ovlivňuje šíření infekčních nemocí. Máme se bát?

by Medici Pro Očkování

Guterres také řekl, že bez dalších kroků teplota do konce století stoupne o 2,8 stupně Celsia oproti předprůmyslovému období, což bude pro řadu lidí rozsudek smrti“. Z krize obvinil především fosilní průmysl, který podle něj už v 70. letech minulého století věděl, jaké negativní dopady má na naši planetu.

Za nutnou považuje šéf OSN také smysluplnou spolupráci v otázkách klimatu, ale i obchodu a technologií mezi Spojenými státy a Čínou, aby se předešlo vyhrocené konfrontaci.

Zdroj: ČTK, Guardian

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.