Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Suchej únor? Pojď do toho s námi!

Mimosa k rannímu brunchi, šampaňské na oslavě, pivečko po náročném dni? Alkohol je u mnohých součástí běžného života. Jaké výhody ale nabízí suchý únor? Přečti si, jak na kampaň reagují mladí, o jejich zkušenostech a také o tom, jak měsíc abstinence funguje ve světě.

Cíl suchého února?

Suchý únor je česká a slovenská kampaň, která podporuje měsíční abstinenci od alkoholu. Současně se snaží upozornit na rizika jeho nadměrného užívání. V únoru by ses tak měl/a vzdát alkoholických nápojů a uvědomit si, jakou roli v tvém životě alkohol hraje. Piješ ho jen občas? Nebo je u tebe na denním pořádku?

Proč bys ho měl/a zkusit i ty?

Užívání alkoholu nás ovlivňuje po fyzické i psychické stránce. Tady jsou ale výhody toho, když se alkohol rozhodneš vynechat:

  • Lepší spánek = lepší mozková aktivita. Se spánkem se pojí celé naše fungování. Díky kvalitnímu spánku budeš mít více energie, můžeš být více kreativní a tvoje paměť na taky tom bude lépe. Alkohol kvalitu spánku značně zhoršuje, a dopad má i na mentální zdraví, jelikož napadá serotoninové procesy v mozku. Po jeho vyřazení se tak můžeš cítit vyrovnanější, méně úzkostný/á či bez větších sklonů ke smutku.
  • Lepší trávení. Abstinence výrazně prospěje tvému metabolismu. Alhohol je kaloricky náročný a zpomaluje pálení tuků. Pokud jde o tvá játra, suchý únor ti může pomoci snížit záněty způsobené alkoholem. Játra mají regenerační schopnost, takže když jim dopřeješ dost času na uzdravení, pomůže ti to i z dlouhodobého hlediska. Současně snižuješ riziko mrtvice, srdečních chorob a hypertenze (vysokého tlaku).
  • Víc energie. Namísto probuzení s kocovinou se probuď fresh. Když nejsi hungover, tvoje tělo se může soustředit na jiné výkony než na trávení alkoholu a bolesti hlavy a břicha.
  • Zlepšení kvality kůže. Alkohol dehydratuje a způsobuje zmatnění a vysušení kůže. Vyhni se tento měsíc nateklému obličeji, suchým vlasům a pokožce a kruhům pod očima. Side effect suchého února: Glowy skin for days – kdo by to nebral?
  • Větší odolnost po zbytek roku. Podle výzkumu provedeného univerzitou v Sussexu budou účastníci suchého měsíce v následovné době pravděpodobně pít méně. 80 % z 800 účastníků výzkumu mělo větší kontrolu nad svým pitím a 76 % se dozvědělo více o tom, kdy a proč pijí. Jeden z respondentů například řekl: "Rozhodně po suchém měsíci piji méně a rok od roku jsem svou spotřebu výrazně omezil.“
  • Finanční úspory! Schválně si propočítej, kolik dáš měsíčně za drinky. I blbé tři stovečky se vždy hodí k ušetření, nemluvě o tom, že u spousty lidí sahá částka až do tisíců korun.
  • Naučíš se bavit se i bez alkoholu. Uvidíš sám/sama, že sranda je i bez něj. Suchý únor má dopad na člověka samotného a i na jeho okolí. Můžeš jít příkladem svým vrstevníkům či rodinným příslušníkům.

Suchý únor u mladých lidí v Česku

Česko bohužel podle statistik (World Population Review a WHO) stále dominuje v procentech spotřeby alkoholu na osobu.

U mladých lidí ale můžeme pozorovat jistou změnu. Světová zdravotnická organizace (WHO) zkoumala návyky dospívajících v padesáti zemích Evropy a Severní Ameriky. Mladiství Češi (15+) v roce 2018 vypili o zhruba sedm procent méně alkoholu než o čtyři roky dříve. Přemýšlí více nad konzumací a dopadem alkoholu na jejich zdraví. Zajímají se o zdravý životní styl a alkohol už pro ně není tak přitažlivý. 

Chloe Combi, britská autorka knihy Generace Z, ve své knize píše o střídmosti mladé generace v užívání drog a alkoholu. Pití alkoholu a kouření cigaret u mladých lidí výrazně pokleslo. "Být opilý už pro tuhle generaci není cool. Jsou si vědomi, že jakákoliv opilecká neslušnost bude navždy vyfotografována/nafilmována a uvedena na sociální sítě, a to může ohrozit jejich budoucí povolání. Mladí si jsou vědomi důsledků a mají silnou sebekontrolu."

V ČR probíhá každoročně skvělá kampaň od @suchejunor, kde se můžeš i registrovat, společně se podporovat s ostatními a dozvědět se spoustu nového.

Zkusíš #suchejúnor
50%
Yes
50%
Spíš ne🥲

Osobní zkušenost:"Přestat na čas pít alkohol jsem se rozhodl z vlastní vůle, jelikož byl v posledních letech nedílnou součástí mého víkendového života, a navíc jsem totální milovník piva. Nevybral jsem si únor, ale srpen, což bylo mnohem horší, jelikož to je období, kdy se nejvíc chodí ven a pořádají se party. Každopádně se mi podařilo vydržet dva měsíce bez alkoholu. A výsledek? Zhubl jsem jen tak pět kilo, mnohem lépe se mi spalo i vstávalo, taky nálada se srovnala, prostě jsem se celkově cítil lépe, takže já mohu suchý únor jenom doporučit."

- Anonymně, muž, 22 let

Suchý únor ve světě

Ve světě se mu říká Dry January neboli suchý leden. Pojí se současně k novému roku a předsevzetím. Říká se, že se má Nový rok začít zdravě, a tak se spousta lidí pouští i do abstinence. Dry January se nejvíce propraguje v Evropě – ve Velké Británii, Francii, Německu, USA a na Kavkaze, včetně Ázerbájdžánu, kde je suchý leden široce praktikován mezi místními stoupenci filozofie Jiddu Krishnamurti.

A co ty? Jdeš do toho taky?👀 Mrkni na naši IG Challenge a napiš nám, co si o suchém únoru myslíš nebo jestli jsi ho někdy vyzkoušel/a. Poděl se s námi i se svými kamarády o zkušenosti.